1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
krok68 [10]
2 years ago
13

An exercise class has two options a $25 pass for all sessions during the month or $3 per lesson. How many lessons do you need to

attend for the pass to be cheaper? Explain.
Mathematics
1 answer:
Naya [18.7K]2 years ago
6 0

Answer:

3+3=6+3=9+3=12+3=15+3=18+3=21+3=24+3=27

9 times

You might be interested in
Help me with Question 4
ruslelena [56]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Sheila purchased ski equipment for $513 using a six-month deferred payment plan. The interest rate after the introductory period
klemol [59]

$65 * 6 = $390 total monthly payments made

The downpayment made is $125, so the total balance at the end is:

balance = $513 – ($125 + $390)

balance = - $2

 

<span>There is an excess of 2 dollars at the end.</span>

4 0
3 years ago
ing needs 3 cups of milk to make 30 cookies. How many ounces of milk would he need to make 120 cookies?
Llana [10]

Answer:

12 cup of milk.

Step-by-step explanation:

if 3 cups of milk can make 30 cookies it means 1 cup of milk can make 10 cookies then for 100 cookies we need 10 cup of milk and 30 more means 3 more so answer is 12

8 0
2 years ago
What is 7.2 times 10^5 equal to.
FromTheMoon [43]
The answer to this is 720000
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A cone and a cylinder both have a diameter of four feet and a height of six feet. Determine if the statement is true by selectin
Anettt [7]

Answer:

yes, no, yes, no

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • The rule is applied to ΔFGH to produce ΔF"G"H".
    9·1 answer
  • Stephen makes a buleberry pie and cuts it into 6 slices.He eats 1/3 of the pie over the weekend. How many slices of pie does Ste
    11·1 answer
  • Using the "Part4Series.txt" time series
    11·1 answer
  • Simplify the expression below.
    11·1 answer
  • a model of a car is available in 4 colors (black blue silver and white.) and 3 body styles(coupe sedan and wagon) there are also
    5·1 answer
  • You have been asked to build a scale model of your school out of toothpicks. Imagine your school is 30 feet tall. Your scale is
    6·1 answer
  • Ryan buys 61.5 ounces of lemonade for $24.60 find the unit price
    9·1 answer
  • Suzanne’s math teacher stayed after school for one hour to help students with their homework. Suzanne stayed for 5/12 of the hou
    8·1 answer
  • The science teacher asked Ramona and Tino to make a graph illustrating the weekly plant growth with sunlight. Which type of grap
    9·1 answer
  • The zero of the polynomial f(x) = -2x +8​
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!