1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artyom0805 [142]
2 years ago
10

What are the domain and range of each relation? Drag the answer into the box to match each relation. A mapping diagram. Element

x contains negative 2, negative 1, 0, and 2. Element y contains negative 4, negative 2, and 2. Negative 2 maps to negative 4. Negative 1 maps to negative 2 and 2. Zero maps to negative 4. Two maps to 2. x y −4 −2 −2 1 1 4 4 4 Domain: {−4, −2, 1, 4} Range: {−2, 1, 4} Domain: {−2, −1, 0, 2} Range: {−4, −2, 2} Domain: {−4, −2, −1} Range: {−2, 0, 1}

Mathematics
1 answer:
ra1l [238]2 years ago
7 0

Answer:

Domain: {−2, −1, 0, 2} Range: {−4, −2, 2}

Step-by-step explanation:

We have been given a mapping diagram as shown below:

X Y

-2 -4

-1 -2

0 2

2


For better view, you can check the attached mapping diagram.

From that diagram we have to find domain and range.

Domain contains only x values so domain will be:

Domain: {-2,-1,0,2}

Range contains only y values so range will be:

Range: {-4,-2,2}

We see that only third choice matches obtained values of domain and range.

Hence final answer is  Domain: {−2, −1, 0, 2} Range: {−4, −2, 2}

You might be interested in
If an average orange weighs 75 g, how many oranges would weigh 4.5 kg?​
sashaice [31]

Answer: 60 oranges

Step-by-step explanation:

<u>Given information</u>

Weight = 75 g / orange

Total = 4.5 kg

<u>Given formula</u>

Total = Number of oranges × Average weight

<u>Convert Kilogram unit to Gram</u>

1 kg = 1000 g

4.5 kg = 4.5 × 1000 = 4500 g

<u>Substitute values into the given formula</u>

Total = Number of oranges × Average weight

Number of oranges = Total / Average weight

Number of oranges = 4500 / 75

<u>Simplify by division</u>

\Large\boxed{Number~of~oranges~=~60}

Hope this helps!! :)

Please let me know if you have any questions

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do I factor 3x+3y+9 with three terms​
Gekata [30.6K]

Answer:

3(x+y+3)

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Nate and his friends are building a skateboard ramp for an upcoming contest. The length of the ramp on the blueprint is 7.6 inch
ICE Princess25 [194]

Answer:

30.4 feet.

Step-by-step explanation:

We have been given the length of the ramp on the blueprint is 7.6 inches.  The scale on the blueprint is 1 inch to 4 feet. We are asked to find the actual length of the ramp.

We will use proportions to solve our given problem as:

\frac{\text{Actual length}}{\text{Scale length}}=\frac{4\text{ ft}}{1\text{ inch}}

Now, we will substitute the scale length of ramp in our proportion as:

\frac{\text{Actual length}}{7.6 \text{ Inches}}=\frac{4\text{ ft}}{1\text{ inch}}

\frac{\text{Actual length}}{7.6 \text{ Inches}}\cdot 7.6 \text{ Inches}=\frac{4\text{ ft}}{1\text{ inch}}\cdot 7.6 \text{ Inches}

\text{Actual length}=4\text{ ft}\cdot 7.6

\text{Actual length}=30.4\text{ ft}

Therefore, the actual length of the ramp would be 30.4 feet.

7 0
3 years ago
What is the expression equivalent to 64 - x^2
Murrr4er [49]

Answer: -(x+8)(x-8)

Step-by-step explanation:

-(x^2-64)

x^2-8^2x^2

x^2-8^2=(x+8)(x-8)

-(x+8)(x-8)

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Emily spent $15 on a magazine and four
LiRa [457]

Answer:

Step-by-step explanation:

$15 a magazine.

To calculate how much each candy bar was, you must do $15-$3 = $12

In total, she spent $12 on candy bars. Therefore you must do $12/4 candy bars= $3 a candy bar.

Hope this helps

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the limit (Picture Provided)
    8·2 answers
  • Identify all the sets to which the number 3.1214122144 . . . belongs. Choose from rational, irrational, whole, and integer.
    13·2 answers
  • A road crew spread 1 1/3 tons of gravel evenly over 8 feet of road.how many tons of gravel did they spread on each foot of road?
    11·1 answer
  • 4x - 17 = 32 what is x
    12·2 answers
  • A boy weighs 55 pounds. How much does he weigh in kilograms?
    11·1 answer
  • Tina kept a record of the amount of rainfall at her house each month. January had 3.331 February had 3.133 March had 3.313 and A
    12·1 answer
  • PLEASE HELP, Find the slope of the following lines :D
    14·1 answer
  • A researcher gives a vitamin to half of the subjects in an experiment and a placebo (a pill with no active ingredient made to lo
    15·1 answer
  • Mark can buy 15 tea bags for $3. What is the unit rate of price per bag? At that rate, how many tea
    9·2 answers
  • How do I explain this??
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!