1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
12345 [234]
3 years ago
14

Please I need help on all of them but it’s okay if you only do a couple but if you do them all I with list you as brainlist I pr

omise just please help!!

Mathematics
1 answer:
rodikova [14]3 years ago
4 0

Answer:bruh

Step-by-step explanation:

5.00 is the first answer is the biggest number then 4.80 and 1.40 If your doing biggest to smallest but hey f not turn it the other way

You might be interested in
Ms. Chen is planning to take her camp group on a field trip to Pottery Bayou where each person will create her own piece of art
elixir [45]

Answer:Let x represent the number of people

:

A) Regular Cost = 40x

:

B) Group Cost = 25x + 150

:

C) equation graph A is the red line, B is the green line

x axis(each tick mark is one person), y axis(each tick mark is $100)

+graph%28+300%2C+200%2C+0%2C+15%2C+0%2C+600%2C+40x%2C+25%2Ax+%2B150%29+

:

D) The admission prices are the same when there are 10

people and the cost is $400

:

E) 6 people, regular price = 40 * 6 = $240

6 people, group price = (25 * 6) + 150 = $300  

 

:

F) We look at the graph of the two cost functions

The regular cost function is cheaper when we have less than 10 people

The group cost is cheaper when we have more than 10 people

:

G) we solve each cost function for x when the cost is $300

40x = 300

:

x = 7.5 people

:

25x + 150 = 300

25x = 150

x = 6

:

regular price allows us to bring 7 people, one person more than group price

Hope this helps! ~ Autumn :)

5 0
3 years ago
(2 + i)(3 - i)(1 + 2i)(1 - i)(3 + i)
anygoal [31]

Answer:

<h2>50+50i</h2>

Step-by-step explanation:

Given the expression (2 + i)(3 - i)(1 + 2i)(1 - i)(3 + i), we are to take the product of all the complex values. We must note that i² = -1.

Rearranging the expression [(3 - i)(3 + i)] [(2 + i)(1 - i)](1 + 2i)

On expansion

(3 - i)(3 + i)

=  9+3i-3i-i²

= 9-(-1)

= 9+1

(3 - i)(3 + i) = 10

For the expression (2 + i)(1 - i), we have;

(2 + i)(1 - i)

= 2-2i+i-i²

= 2-i+1

= 3-i

Multiplying 3-i with the last expression (1 + 2i)

(2 + i)(1 - i)(1 + 2i)

= (3-i)(1+2i)

= 3+6i-i-2i²

= 3+5i-2(-1)

= 3+5i+2

= 5+5i

Finally,  [(3 - i)(3 + i)] [(2 + i)(1 - i)(1 + 2i)]

= 10(5+5i)

= 50+50i

Hence,  (3 - i)(3 + i)(2 + i)(1 - i)(1 + 2i) is equivalent to 50+50i

5 0
3 years ago
Four buses carrying 146 high school students arrive to Montreal. The buses carry, respectively, 32, 44, 28, and 42 students. One
Naily [24]

Answer:

The expected value of X is E(X)=\frac{2754}{73} \approx 37.73 and the variance of X is Var(X)=\frac{226192}{5329} \approx 42.45

The expected value of Y is E(Y)=\frac{73}{2} \approx 36.5 and the  variance of Y is Var(Y)=\frac{179}{4} \approx 44.75

Step-by-step explanation:

(a) Let X be a discrete random variable with set of possible values D and  probability mass function p(x). The expected value, denoted by E(X) or \mu_x, is

E(X)=\sum_{x\in D} x\cdot p(x)

The probability mass function p_{X}(x) of X is given by

p_{X}(28)=\frac{28}{146} \\\\p_{X}(32)=\frac{32}{146} \\\\p_{X}(42)=\frac{42}{146} \\\\p_{X}(44)=\frac{44}{146}

Since the bus driver is equally likely to drive any of the 4 buses, the probability mass function p_{Y}(x) of Y is given by

p_{Y}(28)=p_{Y}(32)=p_{Y}(42)=p_{Y}(44)=\frac{1}{4}

The expected value of X is

E(X)=\sum_{x\in [28,32,42,44]} x\cdot p_{X}(x)

E(X)=28\cdot \frac{28}{146}+32\cdot \frac{32}{146} +42\cdot \frac{42}{146} +44 \cdot \frac{44}{146}\\\\E(X)=\frac{392}{73}+\frac{512}{73}+\frac{882}{73}+\frac{968}{73}\\\\E(X)=\frac{2754}{73} \approx 37.73

The expected value of Y is

E(Y)=\sum_{x\in [28,32,42,44]} x\cdot p_{Y}(x)

E(Y)=28\cdot \frac{1}{4}+32\cdot \frac{1}{4} +42\cdot \frac{1}{4} +44 \cdot \frac{1}{4}\\\\E(Y)=146\cdot \frac{1}{4}\\\\E(Y)=\frac{73}{2} \approx 36.5

(b) Let X have probability mass function p(x) and expected value E(X). Then the variance of X, denoted by V(X), is

V(X)=\sum_{x\in D} (x-\mu)^2\cdot p(x)=E(X^2)-[E(X)]^2

The variance of X is

E(X^2)=\sum_{x\in [28,32,42,44]} x^2\cdot p_{X}(x)

E(X^2)=28^2\cdot \frac{28}{146}+32^2\cdot \frac{32}{146} +42^2\cdot \frac{42}{146} +44^2 \cdot \frac{44}{146}\\\\E(X^2)=\frac{10976}{73}+\frac{16384}{73}+\frac{37044}{73}+\frac{42592}{73}\\\\E(X^2)=\frac{106996}{73}

Var(X)=E(X^2)-(E(X))^2\\\\Var(X)=\frac{106996}{73}-(\frac{2754}{73})^2\\\\Var(X)=\frac{106996}{73}-\frac{7584516}{5329}\\\\Var(X)=\frac{7810708}{5329}-\frac{7584516}{5329}\\\\Var(X)=\frac{226192}{5329} \approx 42.45

The variance of Y is

E(Y^2)=\sum_{x\in [28,32,42,44]} x^2\cdot p_{Y}(x)

E(Y^2)=28^2\cdot \frac{1}{4}+32^2\cdot \frac{1}{4} +42^2\cdot \frac{1}{4} +44^2 \cdot \frac{1}{4}\\\\E(Y^2)=196+256+441+484\\\\E(Y^2)=1377

Var(Y)=E(Y^2)-(E(Y))^2\\\\Var(Y)=1377-(\frac{73}{2})^2\\\\Var(Y)=1377-\frac{5329}{4}\\\\Var(Y)=\frac{179}{4} \approx 44.75

8 0
3 years ago
Consider the figure. Determine the value of y.​
slava [35]

Answer:

47+ y = 180          (linear pair)

y = 133

6 0
3 years ago
What is the product of two odd numbers and a multiple of 2
ASHA 777 [7]
Answer: a number

Explanation: choose the odd numbers and I’ll answer but right now how bout you ask my hood friend google
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What number system does 5.12 belong too
    14·1 answer
  • Which choices name a chord of circle F?
    5·1 answer
  • Marlon bought 7/8 pounds of turkey at the deli. He used 2/3 of it to make sandwiches for lunch. How much of the turkey did marlo
    13·1 answer
  • What’s greater 8^0 and 8^-2
    9·1 answer
  • How many killograms does it takle to fill up one gummy bear
    12·2 answers
  • create a two-way related to frequency table that displays the relative frequency of the man 30 and younger and older men older t
    8·2 answers
  • What is the surface area of the right rectangular prism ?​
    6·1 answer
  • What is the cost of m apples, if each apple costs $0.20?
    13·1 answer
  • Round to the nearest eurocent per kilo
    5·1 answer
  • A 3-pack of ice cream bars costs $1.59. What is the unit price?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!