1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lesechka [4]
3 years ago
14

Estimate using a rate per 100 what 19% of 288

Mathematics
2 answers:
Arada [10]3 years ago
6 0

Answer:

60.

Step-by-step explanation:

We are asked to find 19% of 288 by estimate.

First of all, we will round 19% to nearest ten percent that is 20%.

Let us round 288 to nearest hundred.

288\approx 300

Now, we will find 20% of 300 as:

20\%\text{ of }300=300\times \frac{20}{100}

20\%\text{ of }300=3\times 20

20\%\text{ of }300=60

Therefore, our required amount is 60.

cestrela7 [59]3 years ago
5 0
288*0.19= 54.72

so 19% of 288 is 54.72%
You might be interested in
What is the value of x in the following equation, x/4 = -120? (Btw, it's x over 4 not division :)
Sergio039 [100]
If you mean by x over 4 that it is fraction then there is no different between it and divisions
x/4 = -120
x = -120 × 4 ( when division goes to the other side of equal it turns into multiplication)
x = -480

A. -480
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the area Select the best answer from the choices posted
Sliva [168]

Answer:

B) 42

Step-by-step explanation:

Area  = \frac{1}{2} b h

Area  =  \frac{1}{2} x 12 x7

Area = 42

5 0
3 years ago
A couple purchased a home and signed a mortgage contract for $400,000 to be paid with half-yearly payments over a 25-year period
faust18 [17]

Answer:

Sowwwi I really need the points :(

6 0
3 years ago
How do find a number out of a percent
Nana76 [90]
You only have the % and you need the number. For example i got a 87% on my Math test what is that as a decimal? The answer is 0.87 because you move the decimal ahead 2 numbers.
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
Would you rather buy one 8-lb container of ice cream for $24.56, or two 3-lb 11-oz containers of ice cream for $23.60?
krok68 [10]

Answer:3-lb 11-oz containers of ice cream for $23.60

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the domain of the function y=2√x-6
    8·2 answers
  • GR.1.17 Use the product rule to simplify the expression. Write your answer in exponential notation. ​(- 8 x ^ 4​)(- 6x ^ 4​)
    9·1 answer
  • Rick spent $22.50 to purchase 9 toy robots. What is the unit rate for each toy robot purchased?
    5·1 answer
  • A random sample of 100 cars was taken and data were recorded on the miles per gallon (mpg) in the city and on the highway. The m
    10·1 answer
  • In a week, a given stock gained 6 points, dropped 13 points, dropped 3 points, gained 15 points, and dropped 10 points. What was
    11·1 answer
  • Choose the best answer for this length.
    11·1 answer
  • For every 6 cups of flour in a bread recipe, there are 2 cups of milk
    14·1 answer
  • PLEASE HELP!!!
    14·1 answer
  • The number of visitors to the homepage of an online magazine can be modeled by the equation y = 1100.74x − 1976.47, where x = 5
    14·1 answer
  • In lines 24-27 ("Let . . . pastime"), the country
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!