1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mash [69]
3 years ago
14

True or false 8y=3x+24 is a linear equation

Mathematics
1 answer:
satela [25.4K]3 years ago
7 0
True
*************************************************
You might be interested in
CR 27 campers this is 9 times as many as the number of counselors how many consoles are there
ycow [4]
 243 counselors will be there
6 0
3 years ago
The United States is about the only country that still uses the units feet, miles, and gallons. However, you might see some car
Black_prince [1.1K]

Answer: 4.5 \text{ miles per gallon}

Step-by-step explanation:

Given :  The fuel efficiency of car = 7.6 km per kilogram

We also given that

1 mile = 1.609 km

Then, \text{1 km}=\dfrac{1}{0.609}\text{ mile}

1 gallon = 3.785 liters

\text{1 liter}=\dfrac{1}{3.785}\text{ gallon}

1 liter of gasoline = 0.729 kg

Then, \text{1 kg}=\dfrac{1}{0.729}\text{ liter}

\Rightarrow\ \text{1 kg}=\dfrac{1}{0.729}\times\dfrac{1}{3.785}\text{gallon}

Now, the fuel efficiency of car will be :

7.6\times\dfrac{1}{0.729}\times\dfrac{1}{3.785}\times\dfrac{1}{0.609}\\\\=4.52275317827\approx4.5 \text{ miles per gallon}

Hence,  the car’s fuel efficiency in miles per gallon= 4.5

3 0
3 years ago
I’m confused on c and d please help me
Rudik [331]

Answer:

C is 27 and d is 16

Step-by-step explanation:

count how many cubes are on the first level and multiple but how many it goes up too

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please someone help me
Vanyuwa [196]
1.
1/4 is less then 2/4 or 1/2so if the denominator is equal it will be easier to multiply
3 0
3 years ago
13. If Kelloggs wants to double all the dimensions of its Frosted Flakes box to create a "Costco" size box, how
ohaa [14]
2 times as much.


(In the cereal aisle at Costco they always have 2 boxes a pack)
5 0
3 years ago
Other questions:
  • How many solutions does the equation have? If you answer correctly you get a good amount of points, please give a good detailed
    8·2 answers
  • Round 8.95 to the nearest tenth.did the ones place change? explain
    12·2 answers
  • Please help Find the range of the data set: 7 12 15 4 23 15 25 9
    6·2 answers
  • A used boat dealership buys a boat for $2990 and sells it for $4200. what is percent increase?
    6·1 answer
  • If 10 pounds of potatos cost 6.55 how much would 1 pound cost
    12·2 answers
  • Which mathematical figure has length but no beginning or end?
    10·2 answers
  • HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
    7·2 answers
  • Which phrase represents the meaning of the symbol Less-than?
    9·2 answers
  • what is the greatest common factor of two numbers is 4. The sum of the numbers is 76. What are the two numbers?
    14·1 answer
  • Help with this will give BRAINLIST
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!