Step-by-step explanation:
x = father's age now
y = son's age now
x = 2y + 10
x - 20 = 5(y - 20) = 5y - 100
using the first in the second equation :
2y + 10 - 20 = 5y - 100
-10 = 3y - 100
90 = 3y
y = 30
x = 2y + 10 = 2×30 + 10 = 60 + 10 = 70
the father is now 70 years old, the son now 30 years old.
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
Answer:
Tasha is wrong because she can do more than six bags so she is wrong. Since she has a lot of stuff so she can more than six bags
Step-by-step explanation:
Answer: The "?" would equal 1.
Step-by-step explanation: This is simply a line with a slope of 1 and a y-intercept of zero.
Answer:
306
Step-by-step explanation: