1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lady bird [3.3K]
3 years ago
8

Ella has an offer to buy an item with a sticker price of $12,300 by paying $420 a month for 36 months. What interest rate is Ell

a being offered?
Business
2 answers:
netineya [11]3 years ago
6 0

Answer:

6.9% APEX

Explanation:

pentagon [3]3 years ago
5 0

Answer:

18.65%

Explanation:

Cost = $12,300

Total Payment = $420 × 36

                        = $15,120

Difference in the cost and payment = $15,120 - $12,300 = $2,820

Interest rate is the ratio of the interest to the original cost of the item.

The interest is the difference between the amount paid and the actual cost.

Interest rate = ($2,820/$15,120) × 100%

= 18.65%

You might be interested in
The act of arranging tasks in order of importance or timeliness is called
NARA [144]

Answer:

Prioritization

Explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
You place an order for 1,600 units of Good X at a unit price of $53. The supplier offers terms of 2/30, net 50. a-1. How long do
andre [41]

Answer:

a-1. How long do you have to pay before the account is overdue?

  • 50 days

a-2. If you take the full period, how much should you remit?

  • if you pay after the discount period (first 30 days) but before the 50th day, you must pay $84,800

b-1. What is the discount being offered?

  • 2% if you pay within 30 days

b-2. How quickly must you pay to get the discount?

  • you have up to 30 days to pay the invoice and still get the discount

b-3. If you do take the discount, how much should you remit?

  • $83,104

c-1. If you don’t take the discount, how much interest are you paying implicitly?

  • $1,696

c-2. How many days’ credit are you receiving?

  • the total credit period is 50 days

7 0
3 years ago
In recent decades, the average level of skills and training possessed by immigrant workers has: A. increased. B. decreased. C. r
Gwar [14]
The average level has increased A
5 0
3 years ago
Link Company uses a process cost system and the weighted average method. During the year the company completed 1,300 units of pr
Bumek [7]

Answer:

Cost per equivalent unit: $60

Explanation:

Cost per equivalent unit = (Cost of Beginning Work in Progress Inventory + Total production cost during the period) / Equivalent Units of Production (EUP)

Total Production Cost = $90,000

Equivalent Units of production (EUP) = 1,300 + 400 x 50% = 1,500 units

Cost per equivalent unit: $90,000 / 1,500 units = $60

7 0
3 years ago
g Which one of these will increase the present value of a set amount to be received sometime in the future? A) Increase in the t
alisha [4.7K]

Answer:

Decrease in the interest rate

Explanation:

Present value is the sum of discounted cash flows

let me use an example to illustrate

the present value of $100 in year 0 discounted at 6% = $100

the present value of $100 one year from now discounted at 6% = $94.33

the present value of $100 two years from now discounted at 6% = $89

We can see that present value decreases with an increase in time

2. the present value of $100 one year from now discounted at 6% = $94.33

the present value of $90 one year from now discounted at 6% = $84.91

We can see that present value decreases with a decrease in the future value.

3.  the present value of $100 one year from now discounted at 6% = $94.33

the present value of $100 one year from now discounted at 5% = $95.24

We can see that the lower the discount rate, the higher the present value

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Brush Industries reports the following information for May: Sales $ 900,000 Fixed cost of goods sold 100,000 Variable cost of go
    5·1 answer
  • Lusk Corporation produces and sells 14,300 units of Product X each month. The selling price of Product X is $25 per unit, and va
    6·1 answer
  • A ________ is a graph of decisions and their possible consequences.a. decision structureb. corporate hierarchyc. resolution grap
    13·1 answer
  • Proponents of the balanced scorecard approach to control assert that it ________.A) links measures of organizational success mor
    8·1 answer
  • Suppose an increasing number of school districts across the country find themselves with too few teachers at a time of rising en
    13·2 answers
  • Discuss at least two (2) areas in which these deregulation policies impacted the u.s. economy overall and may have had roles in
    5·1 answer
  • At the beginning of the year, Smith, INc., budgeted the following: Units: 10,000 Sales: $100,000 Total variable expenses: $ 60,0
    15·1 answer
  • The most effective query to find out who won the World Series in 2010 is _____.
    13·2 answers
  • Need help ASAP please answer this
    9·1 answer
  • Fuschia company's contribution margin per unit is $12. total fixed costs are $84,000. what is fuschia's break-even point in unit
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!