The given ratio is:

To find the unit cost per ounce, we can use proportions as follows:

Now, solve for x:

The cost per ounce (unit cost) is then $0.12/oz
Step-by-step explanation:
hope this helps you! have a great day
Answer:
Step-by-step explanation:
Answer: 17/18
Step-by-step explanation:
It would be less than 1 because it doesn’t have a a one in front of the fraction
Hope this helps :)