In each case, divide the cost by the weight to find the cost per pound.
The unit rate is dollars per pound.
Sand a: $5/(60 lb) = 0.08333 $/lb
Sand b: $12/(150 lb) = 0.08 $/lb
A. Sand a is 0.08333 $/lb
B. Sand b is $0.08 $/lb
Sand b has a lower unit rate.
Sand b is is the better value.
If you buy the same amount of sand a and sand b, you will spend less money per pound of sand by buying sand b.
Answer:
2
Step-by-step explanation:
i took the test
You did not specify the brother's age, so I make a expression, <em>b</em> as the variable.
(3<em>b</em> + 5) - 11
Now do that with the brother age instead of the variable.
Answer:
1 + 2x = f(x) i believe
Step-by-step explanation:
Answer:
9/4
Step-by-step explanation:
1 2/7=9/7
2 1/3=7/3
--------------
9/7+7/3x+3/14+x=9
18/14+3/14+7/3x+3/3x=9
21/14+10/3x=9
10/3x=9-21/14
10/3x=9-3/2
10/3x=18/2-3/2
10/3x=15/2
x=(15/2)/(10/3)
x=(15/2)(3/10)
x=45/20
simplify
x=9/4