1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sweet-ann [11.9K]
3 years ago
13

It cost $1.25 for half a pound of birdseed . What is the unit rate and what does it represent

Mathematics
1 answer:
natima [27]3 years ago
8 0

Answer:

Unit rate is $ 2.50. It represents the cost of one pound of birdseed.

Step-by-step explanation:

Given:

Cost of half a pound of birdseed = $ 1.25.

Unit rate is the rate of one pound of birdseed.

∵ Cost of half a pound of birdseed = $ 1.25.

∴ Cost of 1 pound of birdseed = \frac{1.25}{\frac{1}{2} }=1.25\times 2= \$\textrm{ } 2.50

Therefore, the unit rate is $ 2.50 and it represents the cost of one pound of birdseed.

You might be interested in
Jack went to a local restaurant and ordered the following:
Anni [7]
The subtotal would be $11.25
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Three sailors were marooned on a deserted island that was also inhabited by a band of monkeys. The sailors worked all day to col
noname [10]

Step-by-step explanation:

x-the initial number of coconuts

x=3y+1

2y=3z+1

2z=3×7+1=>z=11=>y=17=>x=52

7 0
2 years ago
Dividing Decimals by Decimals Word Problems
LuckyWell [14K]

Answer:

speed = distance÷time 48.7÷1.2 = 40.58

8 0
2 years ago
PLS<br> HELP<br> ILL<br> GIVE<br> MORE<br> IF<br> ITS<br> RIGHT
NNADVOKAT [17]
3

Circumference is 2πr, and the large cake has a radius 3 times the radius of the small cake. So, the circumference of the large cake will be 3 times that of the small cake.
4 0
3 years ago
3.) 4(m + 5) + 42, (m = -2)​
SpyIntel [72]
The answer would be 54 since m=-2

Step one: 4(-2+5)+42
Step two: (-8+20)+42=54
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • a big penguin will eat three times as much as a small penguin. the big penguin will eat 21 grams of fish. let b = number of gram
    9·1 answer
  • -4x-6=-3X-10 what is x
    12·2 answers
  • A. what is the height of the diving board
    13·1 answer
  • Plz help me The perimeter of a rectangle is 90ft. the ratio of its length to its width is 8:7. What are the dimensions of the re
    6·1 answer
  • Oml wth is this math stuff
    10·2 answers
  • Find the roots of the quadratic equation 2x^2-x-4 =0
    11·1 answer
  • A mail distribution center processes as many as 175,000 pieces of mail each day. The mail is sent via ground and air. Each land
    12·1 answer
  • Cos4x = 8 cos^4 x - 8 cos^2 x + 1<br>Please help me prove! :D 
    11·1 answer
  • Tell whether the following lengths are possible to be sides of a right triangle. if it is a triangle, state whether if it is a a
    14·1 answer
  • a bakery made 230 muffins in the morning it made 160 more muffins in the afternoon by the end of the day the bakery had sold 260
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!