1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
erastova [34]
3 years ago
14

Will the Brainliest answer!!! solve for x and y. 946x+642y=911

Mathematics
2 answers:
Ronch [10]3 years ago
8 0

While you cannot solve 946x+642y=911 for numerical values of x and y, you can indeed solve 946x+642y=911 first for x and then for y:

-911 - 642y

For x: 946x+642y=911 becomes 946x = 911 - 642y, or x = ------------------

946

911-946x

For y: 946x+642y=911 becomes 642y = 911-946x, or y = ---------------

642

trasher [3.6K]3 years ago
5 0

This is one of the Diophantine equations. The solution is usually positive integers. This is an exception. It either requires fractions (I hope not) or negative numbers.


So let's see what we have.


Let's start with some obvious statements.

Is there any kind of integer that will solve this? My inclination is to say no. 911 is an odd number. How can 2 evens be manipulated to give an odd? No way using integers that I know of. So it looks like there are an infinite number of real solutions but no integers.


946x+642y=911


Is there any common factor to each of the numbers? Put another way, is 911 prime? The other two are not. 911 is prime. Our next step is to graph it. Maybe that will tell us something. We get the x and y intercepts, but nothing near an answer. You can go to desmos yourself and put this graph in. Just click on any point that looks reasonable to you. They are all give at least 1 decimals.


I think your teacher is just trying to work with awkward numbers. So work with awkward numbers. You could always just put in say 3 for x and solve for y.

You might be interested in
If the unit price of flour is $0.20 cents less than the cost of sugar, what is the total cost price for
Oksanka [162]

Answer:

20 cents more than the price of flower

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
On average, Jaimie can bike five times as fast as he can run. To travel 25 km, he needs 2 h more if he is running than if he is
monitta

Answer: Running speed is 10k/h

Biking speed is 50k/h

Step-by-step explanation:

My procedure may be unconventional, but it works:

Compute the time it takes, then translate to speed. 25k at biking speed takes 2 hours less than at running speed which is 1/5 bike speed.

Distance/speed = time  25/x=25/(5x-2)  cross multiply divisors

25(5x-2) = 25x  ==> 125x -50 =25x ==>  100x = 50  

x = 0.5 hours at biking speed   25k/0.5h = 50k/h  

Running speed = 50/5  10k/h

Proof: 25k/ 10k/h = 2.5 hours

25k /50k/h = 0.5 hours  

2.5 h - .5 h = 2 hours, the difference stated in the question.

6 0
2 years ago
The quotient of (x4 – 3x2 + 4x – 3) and a polynomial is (x2 + x – 3). What is the polynomial?
suter [353]
The right answer for the question that is being asked and shown above is that: "x2 – x + 1."The quotient of (x4 – 3x2 + 4x – 3) and a polynomial is (x2 + x – 3). The polynomial is this one: <span>x2 – x + 1</span>
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Square NOPQ is dilated by a scale factor of to form square N'O'P'Q'. Side N'O' measures 4. What is the measure of side NO?
KIM [24]
\begin{gathered} \text{NOPQ was dilated to N'O'P'Q'} \\ \text{The scale factor is }\frac{2}{3} \\ N^{\prime}O^{\prime}=4 \\ N^{\prime}O^{\prime}=\frac{2}{3}NO \\ 4=\frac{2}{3}NO \\ \text{cross multiply} \\ 12=2NO \\ NO=\frac{12}{2} \\ NO=6 \end{gathered}

4 0
10 months ago
a couch and coffee table cost a total of $1208. the cost of the couch is three times the cost of the coffee table. find the cost
Elena-2011 [213]
The coffee table is $302, and the couch is $906. Divide the total price by 4 and multiply that number by three. Add the two numbers to check. Hope this helps!
6 0
2 years ago
Other questions:
  • A pitcher's arm rotates at a speed of 7 degrees per millisecond (degrees/ms)
    14·2 answers
  • HELP PLS!!!<br> Solve the inequality $x^3 + 4x &gt; 5x^2$.
    14·1 answer
  • Help me with 16,18 and 20
    7·2 answers
  • Jane sells 8 times as many Volvos as Melissa. If the difference in their sales is 35, how many cars did Jane sell?
    10·1 answer
  • Y-3=-2(x+5)<br> A.-13<br> B.-7<br> C.2<br> D.8
    13·1 answer
  • George's bank balance last month was) -£350
    13·1 answer
  • Find the unit rate 42 pages
    12·1 answer
  • -4y+4=10x standard form ik its 10x+4y=4 but you need to simplify more please help i need to get it in an hr
    15·1 answer
  • What flaws of the Abbasids caliphs contributed to their downfall?
    11·2 answers
  • If y varies inversely with x and y = 5 when x = 4, which equation that relates x and y?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!