1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
cestrela7 [59]
2 years ago
11

To babysit one child, Fernando charges $10 to drive to the appointment plus $4 per hour. He saves 30% of the total amount he ear

ns. Brenna charges $6 per hour and saves 25% of the total amount she earns. Which equation can be used to determine the number of hours, h, after which Fernando and Brenna will have saved the same amount of money?
Mathematics
2 answers:
Mila [183]2 years ago
7 0

The answer is 0.3(10 + 4h) = 0.25(6h)

never [62]2 years ago
3 0
In order to find the number of hours of work at which they will have the same amount, you will need to find both their equations and then equalize them to find when they are the same. Let x be the number of hours Fernando: intial 10$ = constant and we multiply x by the 4$ he takes per hour. The whole has to be multiplied by 0.30 (30%) since that is the only part he keeps Therefore, yf=0.3(4x+10) Brenna: same logic yb=0.25(6x) To find when they are equal: yf=yb 0.3(4x+10) = 0.25(6x)
You might be interested in
I need answers plzzzzz
blondinia [14]
9. Wrong name for this angle: <2
10. Wrong name for this angle: <3
5 0
2 years ago
Evan was broke didn't he got his weekly allowance but because he has a hard time saving money he spent half his weekly allowance
grin007 [14]

Answer:

$16

Step-by-step explanation:

Let his weekly allowance = x

Amount spent playing golf = x / 2

Amount earned for cleaning car = $4

Final amount at hand = $12

Mathematically ;

x/2 + 4 = 12

x/2 = 12 - 4

x/2 = 8

x = 2 * 8

x = $16

Weekly allowance = $16

8 0
2 years ago
Find the missing side lengths. Leave your answers as radicals in simplest form.
Citrus2011 [14]

This is the isosceles right triangle, the diagonal of a square, the thing that so upset the Pythagoreans. The two sides and diagonal of a square are in ratio 1:1:\sqrt{2} so we get


u = v =  8


We could have also gotten this using Trig:


u = (8 \sqrt{2}) \sin 45^\circ = 8 \sqrt{2}/\sqrt{2} = 8


v = (8\sqrt{2})\cos 45^\circ = 8


Or by recognizing u=v because remaining angle is 45 so this must be isosceles so


u^2 + u^2 = (8 \sqrt{2})^2


2u^2 = 2 (8^2)


u = 8

8 0
3 years ago
The total cost of four movie tickets is $33.40. What is the cost of one ticket?
hjlf
The answer is 8.35. Have a nice day hope this helped!
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Suppose that there are two types of tickets to a show: advance and same-day. Advance tickets cost $15 and same-day tickets cost
skad [1K]
27 and 18 tickets were sold
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Jiffy Mix in Chelsea, Michigan has a machine that fills the Jiffy Corn Muffin Mix boxes with Mix. It dispenses corn muffin mix w
    15·1 answer
  • Determine whether the given value is a solution of the equation<br><br>(is this a YES or NO)
    9·1 answer
  • 2 is less than 4X×4774
    9·1 answer
  • How many people are bored, when 50+3509408 people are locked in thier houses in quaratine?​
    14·2 answers
  • HELP PLEASE! WILL GIVE BRAINLESIT ​
    14·1 answer
  • An item costs $370 before tax, and the sales tax is $14.80.
    14·1 answer
  • Ryan buys 61.5 ounces of lemonade for $24.60 find the unit price
    9·1 answer
  • Short note of harmer <br>​
    5·1 answer
  • (2 + 9s)(2) this is for ixl R 12
    14·2 answers
  • Help please I don’t know how anyone understands this
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!