1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
brilliants [131]
3 years ago
11

If your income is ​$5353 a​ month, the price of pizza is​ $5 and the price of a video is​ $4, how many pizzas will you buy and h

ow many videos will you rent each​ month?

Business
1 answer:
musickatia [10]3 years ago
4 0

Answer:

We can rent 1,070.6  videos or purchase 1,338.25 pizzas or any combination between the budget line attached

Explanation:

We have to divide our income for the cost of each item and them draw the budget line

$5,353 / 5 = 1,070.6

$5,353 / 4 = 1,338.25

You might be interested in
The police need to have _____ to obtain a search warrant.
solniwko [45]

Answer:

a

Explanation:

they need a absolute certainty to search your house like what

7 0
3 years ago
A company's ____________ is the percentage of the total target market for the product that belongs to the company.
ikadub [295]

Answer:

B. market share

Explanation:

Market share is the percentage of consumers that a company has captured from its specific, desired market within an industry.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
You could spend four years studying at the world's best university, but you would have to keep your attendance there a secret. O
horrorfan [7]

Answer:

The best future earnings outcome would come from getting the official degree even if you do not attend any classes.

In the labor market, a degree from the world's best university holds great prestige and increases enormously the possibilities of being hired to high-paying jobs. However, you should make sure that you actually take the courses that you are supposed to have learned while "attending".

The other option is worse because while you would easily be able to demonstrate knowledge and competence, few companies would even consider to hire you if you do not hold a degree.

6 0
3 years ago
Units Produced 20,000
Alexeev081 [22]

Answer:

Instructions are below.

Explanation:

Giving the following information:

Units Produced 20,000

Units Sold 17,000

Unit Sales Price $ 240

Full Manufacturing Cost Per Unit $97

<u>Under the absorption costing method, the fixed manufacturing overhead is part of the product cost.</u>

Income statement:

Sales= (17,000*240)= 4,080,000

Cost of goods sold= (17,000*97)= (1,649,000)

Gross profit= 2,431,000

Variable Selling Expenses=  (71,000)

Fixed General and Administrative Costs= (88,000)

Net operating income= 2,272,000

3 0
3 years ago
Dina loves branded apparel and accessories but cannot afford to buy them too often. Fortunately, Dina lives close to an off-pric
inn [45]

Answer: Off- Price Retail Store

Explanation: An off price retail store also known as treasure hunt is a store that sells at very low prices. They stock wide range of original goods from well known manufacturers and sell at reduced price.

It focuses more on fashion goods from well known designers. The items bought here are well known for quality.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Self doubt is a result of ______. a. Having great success b. Lacking self-esteem c. Successful conflict resolution d. An asserti
    8·2 answers
  • Jenny, a frequent jogger, sees a television ad for sports shoes that features a famous marathon runner. Viewing the ad makes her
    12·1 answer
  • Alternative A Alternative B Materials costs $28,000 $64,000 Processing costs $34,000 $34,000 Equipment rental $11,000 $28,500 Oc
    15·1 answer
  • Which of the following describes an inferior​ good? A. When consumer income​ increases, the demand for tea increases. B. When co
    15·2 answers
  • White company had no investments prior to the current year. It had the following transactions involving short-term available-for
    9·1 answer
  • Activity-Based Costing: Selling and Administrative Expenses
    10·1 answer
  • The Cornell method is good for taking textbook notes because it is
    15·1 answer
  • Karen makes $10 per hour and is paid time and
    13·1 answer
  • Explain why the Federal Reserve Bank might be concerned if the economy begins growing too quickly.
    11·1 answer
  • Sylvester Motors Inc. has the following balances at the end of the accounting period:
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!