Answer:
Boeing sells an airplane to the Air Force is purchases by the Government
Boeing sells an airplane to the American Airlines is Investment
Boeing sells an airplane to the Air France is net exports
Boeing sells an airplane to the Amelia Earhart is Consumption
Boeing builds an airplane to be sold next year is an Investment
Explanation:
Purchases by Government represent goods and services bought by Federal,State or Local tier of Government and Air Force is part of the Government
Investment refers to goods bought in order to produce other goods or services,since American Airlines would convey passengers in the airplane,no doubt it is an investment.
Net export exports relate to worth of goods and services provided to other nations less the value of such goods and services the foreign nations provided to ours.Since the sale to a foreign company,it is ultimately a net exports taking import as zero.
Consumption refers to sale of goods and services to private individuals intended for private use.
Building up stock for sale next year is an investment in inventory.
Answer:
a. What are the firm's weekly economic profits?
- The company's weekly economic profit = total revenue - total accounting cost - total opportunity costs = (600 units x $40) - $6,000 = $24,000 - $6,000 = $18,000
b. What is the firm's marginal cost?
- since the firm is maximizing its profits, its marginal revenue = marginal cost. Since the marginal revenue of the last unit sold was $25, then the marginal cost of the last unit sold must also be $25.
c. What is the firm's average total cost?
- the firm's average total cost = total cost / total output = $6,000 / 600 units = $10 per unit
Answer:
Depreciation Expense = $54400
Explanation:
The straight line depreciation charges a cosntant depreciation expense throughout the useful life of an asset.
The formula to calculate the straighline depreciation on an asset is,
Depreciation expense per year = (Cost - Salvage Value) / useful life
Thus,
The depreciation expense per year on Newman Co. CNC router cutting and engraving machinery is,
Depreciation Expense per year = (320000 - 48000) / 5
Depreciation expense = $54400