1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
RideAnS [48]
3 years ago
11

2. Match each set of equations with the move that turned the first

Mathematics
1 answer:
Evgen [1.6K]3 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

1) In the first equation, - 4x was added to both sides of the equation. This is expressed as

6x - 4x + 9 = 4x - 4x - 3

2x + 9 = - 3

2) In the second equation, both sides of the equation was multiplied by - 1/4. This is expressed as

- 4 × - 1/4(5x - 7) = - 18 × - 1/4

5x - 7 = 4.5

3) In the third equation, - 4 was added to both sides of the equation. This is expressed as

8 - 10x = 7 + 5x

8 + (- 4) - 10x = 7 + (-4) + 5x

8 - 4 - 10x = 7 - 4 + 5x

4 - 10x = 5 + 5x

4) In the fourth equation, both sides of the equation was multiplied by - 4. This is expressed as

- 5x/4 × - 4 = 4 × - 4

5x = - 16

5) In the fourth equation, both sides of the equation was multiplied by 1/4x and 1/4. This is expressed as

12x × 1/4x + 4 × 1/4 = 20x × 1/4x + 24 × 1/4

3x + 1 = 5x + 6

You might be interested in
Identify whether the following numbers are rational or irrational i) 0.11011001100011...........
Alinara [238K]

Answer:

i) is irrational and ii) is rational

Step-by-step explanation:

i) does not keep a consistent pattern. If it was .11011011011.... it would be a rational number, but since it keeps changing its pattern it would be considered irrational. ii) is rational because it has a consistent pattern that doesn't change.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Irene uses 9.6 pints of white paint and blue paint to paint her bedroom walls. 3 4 of this amount is white paint, and the rest i
Darina [25.2K]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

9.6 divided by 3/4 = 0.8, so 8. Correct me if I'm wrong ya'll.

3 0
2 years ago
A 5-kilogram bag of rice costs $16.03. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
lorasvet [3.4K]
3.21 dollars per killogram t t t t t t t t t t t t t t t t t t t

3 0
3 years ago
Samuel must choose a 4-digit PIN number. The first 2 digits must be numbers cannot repeat. The 3 and 4th digits are letters that
tatuchka [14]
(A. 58,500

Answer
A
A
7 0
3 years ago
30 POINTS Alex runs 2/3 of a mile each day how many days does he need to run before he has to run a whole number of miles​
kolezko [41]

Two days and he would’ve ran 1 and 1/3

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Line CD passes through points (0, 2) and (4, 6). Which equation represents line CD?. .a. y = 2x – 2. b.y = 2x + 2. c.y = x + 2.
    9·2 answers
  • What’s the answer?....
    11·1 answer
  • Help Please..<br><br> $2471.38 what is tenth and hundred place?
    11·1 answer
  • Your salary is $25,000 you just received a 2.5% pay increase for the year. What is your new salary?
    6·1 answer
  • Moesha is (3g+1) years old and shanti is twice moesha age. find the sum of the ages of moesha and shanti in 2 years time.
    7·1 answer
  • Factoring trinomials: 8)-2x2 + 8x + 10 *
    14·2 answers
  • Okay here you go people help.
    10·2 answers
  • Solve for the length of the hypotenuse
    7·2 answers
  • What single percentage change is equivalent to a 12% increase followed by a 13% increase?
    5·1 answer
  • please help it’s due soon marking brainlest look at my examples determine whether the two expressions are equivalent. if so tell
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!