Take second equation here,
2x + 9 = -12
2x = -12 - 9
2x = -21
Multiply by 2,
4x = -42
Now, substitute the vaue of 4x in 1st equation,
-42 - y = 2
-y = 2 + 42
y = -44
In short, Your Answer would be -44
Hope this helps!
Answer:
Find out the what is the eighth term in the arithmetic sequence defined by the explicit formula.

To prove
As given the explicit formula for the arithmetic sequence .

Put n = 8



Therefore the eighth term in the arithmetic sequence is 23 .
Answer:
B) 100
Step-by-step explanation:
All 3 interior angles of a triangle add up to 180 so:
x + 25 + 55 = 180
x + 80 = 180
x = 180 - 80
x = 100
Answer:
D. $0.05
Step-by-step explanation:
Don't worry! I'll help you through it.
So we just have to find the unit rate (price) per apple.
$4 divided by 5lbs bag = $0.80 so, The 1st bag is $0.80 an apple.
$6 bag divided by 8lb = $0.75 an apple.
Now, simply subtract
0.80
-0.75
0.05
So your answer is D, $0.05
Have a great day!
~PumpkinSpice1