1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nevsk [136]
4 years ago
8

A 12 pack of cola costs $5.46. How much does one can of cola cost? In other words, find the unit rate of one can of cola.

Mathematics
2 answers:
Travka [436]4 years ago
5 0

Answer:

.45

Step-by-step explanation:

5.46 is a 12 pack

5.46/12 = .455

lapo4ka [179]4 years ago
3 0

Answer:

$0.46

Explanation:

12 cans = $5.46

1 can = .455

You might be interested in
Factorise 9a^2 - 6ab + 12ac - 8bc
Lady_Fox [76]
9a^2-6ab+12ac-8bc
=3a(3a-2b)+4c(3a-2b)
=(3a+4c)(3a-2b)
There you go. Have fun!
6 0
3 years ago
Ruby is ordering some pizza! She has to pay for the cost of the pizza plus the cost of the delivery fee(cost per minute that it
abruzzese [7]

Answer:

Delivery cost per minute = $0.3 per minute

Step-by-step explanation:

Given:

Cost of pizza = $12

Total amount pay by Ruby = $15

Time taken for delivery = 10 minutes

Find:

Delivery cost per minute

Computation:

Total amount of delivery = Total amount pay by Ruby - Cost of pizza

Total amount of delivery = 15 - 12

Total amount of delivery = $3

Delivery cost per minute = Total amount of delivery / Time taken for delivery

Delivery cost per minute = 3 / 10

Delivery cost per minute = $0.3 per minute

3 0
3 years ago
I need help with Geometry
Bezzdna [24]

Answer:

angle 2 = 120 degrees

angle 3 = 30 degrees

Please let me know if you want me to add an explanation as to why this is the answer/how I got this answer. I can definitely do that, I just wouldn’t want to write it if you don’t want me to :)

4 0
3 years ago
Find the distance between the points (1, 4) and (-5, -4) on the coordinate plane. Show your work to justify your answer!
Katyanochek1 [597]

The distance is 8 you just have to measure off of the y axis

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tiago tem uma extensa coleção de livros ele os deixa organizados em uma estante, sparados por gênero. seu gênero favorito, suspe
Andreyy89
Guys help me I’m stuck in this question also it’s in my homework
6 0
3 years ago
Other questions:
  • A rectangle is 6m wide and 11m long. How long is the diagonal of the rectangle?
    5·1 answer
  • Let D = {x| x is a student} be the domain, and let ƒ(x) = “date of birth” be the possible function. Determine if the relation is
    10·1 answer
  • Is 2,925 more than 2,9250
    15·1 answer
  • A tire dealer sells 2 tires for as much as he paid for 3 tires. he paid $240 for a dozen tires. What is the total profit on 12 t
    7·1 answer
  • What is the slope of a line that is perpendicular to 4x-8y=64
    10·1 answer
  • What is an irrational and irrational number?​
    13·1 answer
  • The same amount of principal is invested in different accounts earning the same interest rate. Which of the following
    10·1 answer
  • What is 2 divided 1/5
    8·1 answer
  • BRAINLIEST!!! 20 POINTS
    13·2 answers
  • Answer this question attached please
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!