1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nevsk [136]
3 years ago
8

A 12 pack of cola costs $5.46. How much does one can of cola cost? In other words, find the unit rate of one can of cola.

Mathematics
2 answers:
Travka [436]3 years ago
5 0

Answer:

.45

Step-by-step explanation:

5.46 is a 12 pack

5.46/12 = .455

lapo4ka [179]3 years ago
3 0

Answer:

$0.46

Explanation:

12 cans = $5.46

1 can = .455

You might be interested in
Simplify the expression 6x+12y+5+2y+8 what is the coefficient of y and what is the constant
frez [133]
We want to find the coeficient of the y terms when added together so find all the y terms

+12y and +2y
we add them together
12y+2y=(12+2)y=(14)y=14y
coeficient is 14


the constant is the number that is set already or the number that doesn't have it multiplied by a placeholder exg. 4 is a constnat but 4x is not so find the constants
+5 and +8
we add
5+8=13
the constant is 13


y coeficient=14
constant=14
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
(4x^3y)(-2x^4y^-1)^2(6x^8y^5)^0 PLSSSSSSSSSSSSSSSSS HELP ME !!!!!!!!!
e-lub [12.9K]

Answer:

answer is in explanation

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
How do you simplify -24e5/6e
kifflom [539]
-24e^5/6e = -<span>4e^4
hope it helps</span>
4 0
3 years ago
The most Mimi can afford to pay per year in mortgage payments is $12,500, and her credit score is currently 531. According to th
ivann1987 [24]

Answer:

89 points

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A student needs to earn 80 points on the test in order to keep an A grade for the semester. Write an equation that represents th
Annette [7]
The most simple way is to get 8 questions right on a ten question test. 8q/10q = 80%.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Please simplify.....<br> Attached
    14·2 answers
  • How can I create a sine graph that has a period of 2π and an amplitude of 3?
    9·1 answer
  • The length of a classroom is 34 feet. What is this measurement in yards and feet?
    8·2 answers
  • A data set that consists of many values can be summarized using the five-number summary. Arrange these five values in order from
    15·1 answer
  • Which of the following sets of points are reflections of each other across the x-axis?
    6·2 answers
  • Find each answer mentally.
    11·1 answer
  • A rectangular swimming pool is surrounded by a deck as shown. The area (in square feet) of the pool is represented by x^2-10x+16
    15·1 answer
  • Will give Brainiest if you are right
    10·1 answer
  • Whats an equation equal to 10x-5​
    15·2 answers
  • Bill and Mary Ann went to the Viola bakery. Bill bought 5 pies and 7 donuts for ​$12.65. Mary Ann bought 6 of each for ​$12.30.
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!