1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Varvara68 [4.7K]
3 years ago
14

If 7 notepads cost $3.15, what is the unit price of the notepads?

Mathematics
2 answers:
vovangra [49]3 years ago
6 0

Answer:

$0.45

Step-by-step explanation:

Unit price is basically the same as unit rate. Unit rate is the cost of one item.

So $3.15 divided by seven is point fourty-five.

ollegr [7]3 years ago
6 0

Answer: 45 cents

Step-by-step explanation: Unit price means the cost per unit. In this case, the cost per notepad.

Since we know that it costs $3.15 for 7 notepads, to find the cost for 1 notepad, we need to divide 7 into $3.15 or 7 into 3.15.

I used long division wish I have shown in the image attached and ended up with .45 which means that each notepad costs 45 cents.

So the unit price for 7 notepads is 45 cents.

You might be interested in
Find the volume of a sphere with a surface area of 576 in.
Kitty [74]

Answer:

Since we have given that

Surface area of sphere = 576 pi cm. sq.

As we know the formula,

Surface area of sphere is given by

So, the volume of a sphere would be

Hence, the required volume is 7241.14 cm³.

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
What is the unit rate for 220$ to 13ft
Firlakuza [10]

Answer:

Total Rate= 220$ and length = 13 ft

13/220$

= 1/16.92$

Unit = 16.92$

6 0
2 years ago
Answer?I need it pleaseeee
Elan Coil [88]

Answer: 20 dallors

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
What is the gcf of 42 and,72
Dmitriy789 [7]

The greatest common factor of 42 and 72 is 6.

6 times 7 is 42. 6 times 12 is 72. There is no greater factor for both numbers except for 6.


Hope this helps!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Describe the steps you would use to solve the equation<br> 2(4x - 5) + 11 = -63.
goblinko [34]
If u use the app photomath it will give u answer with the steps too
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is x-6=4 in y=mx+b
    6·2 answers
  • Helppppppppppppp pliss
    11·1 answer
  • Write the ratio as a fraction in simplest form, with whole numbers in the numerator and denominator.
    13·1 answer
  • Can someone answer this question please answer it correctly if it’s corect I will mark you brainliest
    5·2 answers
  • Does (-8,-8) make the equation y = x true
    7·2 answers
  • Slope: 1.5, y-intercept: -1
    15·1 answer
  • Wren bought a baseball card last year for $2.25. This year the price dropped to $.45. What was the percent of decrease in the pr
    8·1 answer
  • Explain how you can use division to simplify a complex fraction.
    15·1 answer
  • I hate algebra so much, any help?
    10·2 answers
  • Which equation is true? 9x2 – 25 = (3x – 5)(3x – 5) 9x2 – 25 = (3x – 5)(3x 5) 9x2 – 25 = –(3x 5)(3x 5) 9x2 – 25 = –(3x 5)(3x – 5
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!