1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Varvara68 [4.7K]
4 years ago
14

If 7 notepads cost $3.15, what is the unit price of the notepads?

Mathematics
2 answers:
vovangra [49]4 years ago
6 0

Answer:

$0.45

Step-by-step explanation:

Unit price is basically the same as unit rate. Unit rate is the cost of one item.

So $3.15 divided by seven is point fourty-five.

ollegr [7]4 years ago
6 0

Answer: 45 cents

Step-by-step explanation: Unit price means the cost per unit. In this case, the cost per notepad.

Since we know that it costs $3.15 for 7 notepads, to find the cost for 1 notepad, we need to divide 7 into $3.15 or 7 into 3.15.

I used long division wish I have shown in the image attached and ended up with .45 which means that each notepad costs 45 cents.

So the unit price for 7 notepads is 45 cents.

You might be interested in
Help me please!! If you do you will get 25 points :)
Radda [10]

Answer:

24 units by 15 units

Step-by-step explanation: To find how many units the length and width are, divide each by 5:

120/5 = 24

75/5= 15

For every 5 feet, there is 1 unit .

6 0
3 years ago
If f(x) = −4x 2 + 15, then f(−3)
xxTIMURxx [149]

Answer:

-21

Step-by-step explanation:

f(-3) = -4(-3)² + 15 = -4(9) + 15 = -36 + 15 = -21

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the length indicated. find CE
torisob [31]
Okay, to find length CE, your going to know the value of <em>x</em>. Length BC + CE = BD + DE.
3x+47+x+26=27+x+10
Simplify the equation to get
4x+73=37+x
you can choose one of four ways to continue, but I will choose to subtract x
3x+73=37
Subtract 73 from both sides of the equal sign
3x=-36
divide by 3 on both sides of the equal sign to get the value of x
x=-12

Now, plug in -12 for x in length CE to get -12+26=14
6 0
4 years ago
Help plz neeed halp so much confusion
BartSMP [9]

Solve the rational equation by combining expressions and isolating the variable m.

m = -10

6 0
3 years ago
Evaluate the log by thinking “3 to what power is 1/9 so log3(1/9) =
Vlad [161]

Answer:-2

Step-by-step explanation:

Log3(1/9)

Log(1/9) ➗ Log3

Log(1/3^2) ➗ Log3

Log3^(-2) ➗ Log3

-2Log3 ➗ Log3

-2(Log3 ➗ Log3)

-2

8 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help in Pre-Algebra! This assignment is due today &amp; I have no idea how to do it, PLEASE HELP!
    13·1 answer
  • What additional information would you need to prove that ΔABC ≅ ΔDEF by ASA?
    6·1 answer
  • The length of a train car is 50.6 feet. This is 5.8 feet less than 6 times the width. What is the width?
    12·2 answers
  • A rectangular prism with a square base is cut from the center of a triangular prism. Each side of the square base measures 1.7 u
    13·2 answers
  • Subtract (9x+9)-(8x+8)
    9·1 answer
  • Find the value of p if (3, 2) is a solution of px – 5y + p2 = 0.
    15·1 answer
  • Helppp last question, giveing 12 pts
    9·2 answers
  • I need help with this​
    15·1 answer
  • Which equation can be used to determine the value of x?
    14·1 answer
  • Look at the graph. How many nails are less than 1 1/2 inches long?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!