1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Shtirlitz [24]
4 years ago
13

Common ratio for 64,-16,4,-1

Mathematics
1 answer:
Gala2k [10]4 years ago
5 0

Answer:

-1/4

Step-by-step explanation:

Multiplying 64 by -1/4 results in -16;

mult. -16 by -1/4 results in 4,

and so on.

The common ratio is -1/4.

You might be interested in
A storekeeper has two kinds of flour, one selling for 65 cents per pound, and the other selling for 95 cents per pound. How many
Murrr4er [49]

Answer:

The amount of 65 cents per pound flour to use is 40 pounds and the amount of 95 cents per pound flour to use is 60 pounds

Step-by-step explanation:

Let

x ----> amount of 65 cents per pound flour to use

y----> amount of 95 cents per pound flour to use

we know that

x+y=100 ----> y=100-x ----> equation A

0.65x+0.95y=0.83(100) ----> equation B

substitute equation A in equation B

0.65x+0.95(100-x)=0.83(100)

Solve for x

0.65x+95-0.95x=83

0.95-0.65x=95-83

0.30x=12

x=40\ lb

Find the value of y

y=100-40=60\ lb

therefore

The amount of 65 cents per pound flour to use is 40 pounds and the amount of 95 cents per pound flour to use is 60 pounds

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A boy saves 80p a day, How much does it take him to save $40
laiz [17]

Answer:

50 Days

Step-by-step explanation:

I'm not sure what the unit "p" is, but I believe it is pennies so. $40/0.80 gives you 50 which is the amount of days it would take for you to get to $40 if you receive 80 cents a day

8 0
2 years ago
Please solve this law of indices​
PilotLPTM [1.2K]

4√36^-1 = 36^-1/4

36^3/4 • 36^-1/4

=36^2/4

or √36 = 6

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is a 3 sided polygon with at least two sides the same length??
timama [110]

Answer:

An isosceles triangle

Step-by-step explanation:

An isosceles triangle has 3 sides and has two equivalent sides with the same measure

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone please help im stuck
BARSIC [14]
The answer is b, -11.
plug in 3 as the input and solve.
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Nina can ride her bike 63,360 feet in 3,400 seconds, and Sophia can ride her bike 10 miles in 1 hour. What is Nina's rate in mil
    6·1 answer
  • 20. f(x) = -9x - 2 for x = 7
    13·1 answer
  • A local cable company claims that the proportion of people who have Internet access is less than 63%. To test this claim, a rand
    6·1 answer
  • Please solve this problem and show your work !! Please answer this !!
    15·1 answer
  • A large drain and a small drain are opened to drain a pool. The large drain can empty the pool in 2 h. After both drains have be
    9·2 answers
  • Plz solve for the area, questions 10,11,and 12 plz
    13·1 answer
  • Verify which of the following are identities.
    11·1 answer
  • A survey about phone service has a margin of error of +/– 5%. Out of 100 people surveyed, 93 said that they were pleased with th
    8·2 answers
  • An 8-oz bottle of hair spray costs $4.46. Find the unit price in cents per ounce
    7·1 answer
  • You and your friend each collect rocks and fessis your friend collects three times as many roots and half as many fossils as you
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!