1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kipiarov [429]
2 years ago
11

Samual bought 6 notebooks for $9. at this rate, how much will he spend on 11 notebooks?

Mathematics
1 answer:
Harman [31]2 years ago
8 0
It is 16.50 because 9 divided by 6 is 1.5. so 1.5 is the unit rate. 1.5 x 11 = 16.5
You might be interested in
If you borrowed $646 at an interest rate of 5% for 6 years, how much interest will you pay? Round to the nearest tenth if necess
Snezhnost [94]

Answer:

P=646

R=5%

T=2yrs

I=?

I=PRT/100

I= 646*5*2/100

I= 64.6

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
A cube has volume 1200 cubic inches. Write the edge length of the cube as a power.
ludmilkaskok [199]
1200 is the domain the answer is times the domain
8 0
2 years ago
What is the answer to 13= x/4 <br><br><br> ​
Arlecino [84]

Answer:

52

Step-by-step explanation:

13 = x/4

To isolate the x, you have to multiply 4 on each side.

x/4 * 4= x

13 * 4 = 52

x = 52

8 0
2 years ago
A pizza had 9/10 left before Lucas ate 4/5 of the pizza. How much pizza is left over
Norma-Jean [14]
1/10 is left.

Explanation:

First we need to find a common denominator. Since 5×2=10, if we multiply 4/5 by 2/2, we will be able to subtract that from 9/10.

4/5×2/2= 8/10. Then if we subtract that from the 9/10 left of the pizza, we get 1/10, the amount remaining.

Hope this helps :)
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
how many minutes is it before 12 noon if 20 minutes ago it was three times as many minutes after 9 am
Hunter-Best [27]
First, change everything into minutes.
12 noon is 12 by 60 which = 720 minutes.
9am is 9 by 12 which = 540 minutes.
X is now your number of minutes before noon.So noon - x is the next step:
720 - x
20 minutes ago it was 720 - x - 20
720 - x - 20= 540 + 3x (3x because you're looking for 3 times as many minutes)
720 - 20 - 540=4x (you combine all the like numbers and variables) 
160 = 4x
160/4= x
40 = x
Your answer is 40 minutes
<span>
</span>
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Leona spent $22.95 at the mall. She bought a T-shirt and a book. The book $12.25. How much did the T-shirt cost?
    15·1 answer
  • 4. What key features of a quadratic graph can be identified and how are the graphs affected when the constants or coefficients a
    13·2 answers
  • A cube has a volume of 729 cubic centimeters. What can be concluded about the cube? Check all that apply. Recall the formula mr0
    6·2 answers
  • Find the measure of the complement of a 7979degrees° angle.
    15·2 answers
  • Use the method in the Example to find the square roots of 1 + √3i
    10·1 answer
  • Can someone answer this question please?
    14·1 answer
  • Which equation can be used to solve the following word problem? Seth has 8 more nickels than dimes, and the total value of his c
    6·1 answer
  • The input value 2.
    7·1 answer
  • Express the following in standard form.​
    7·1 answer
  • What is the intermediate step in the form (x + a)2 = b as a result of completing the square for the following equation? -3x2 – 1
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!