1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Burka [1]
3 years ago
10

there are 3 people who are chosen to serve on a committee out of a group of 3 girls and 4 boys. How many different committies ca

n be formed
Mathematics
1 answer:
crimeas [40]3 years ago
6 0
The answer unless you worded it wrong is 2
You might be interested in
Select all the true statements
Dennis_Churaev [7]

Answer:

option no (C) is correct

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
gavin bought 2 1/2 cubic yards of topsoil for $75 what is the unit rate in cost per cubic yard for the topsoil
Kruka [31]

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Divide the cost ($75) by the yards (2 1/2) to get $30 per yard.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following properties can numbers have?
mr Goodwill [35]
They definitely can be positive they can be negative and they can have an absolute value but I would choose they both can be positive and negative
6 0
3 years ago
Roberta has collected a set of data and calculated the mean to be 34. The set contains 75 numbers, but Roberta gets an email tel
IRINA_888 [86]
30.8 add it all up and divided how ever many number there are
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Write the answer to each problem in terms of the variable.
Liono4ka [1.6K]
(34 - R) will be the <span>expression of the other number</span>.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • The joints that allow the biggest amount of movements are called?
    9·1 answer
  • The key idea of the transformation called a reflection is
    15·2 answers
  • One cell phone company offers a plan that costs $26.99 and includes unlimited night and weekend minutes. Another company offers
    12·1 answer
  • Simplify the expression √39(√6+7)
    12·1 answer
  • Plisss some one can help me!!!
    6·1 answer
  • in a total of $580,800 last year. If they served an average of 200 customers each day over the 363 days that the deli was open,
    6·2 answers
  • FIND THE VALUE OF THE EXPRESSION:
    9·1 answer
  • NEED HELP ASAP<br> Solve 4 – x = –8.
    15·1 answer
  • The table represents a function what is f(-2)
    10·1 answer
  • Write the equation of the line parallel to the line and passing through the point.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!