1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
telo118 [61]
3 years ago
6

An elephant eats about 2,500 pounds of food in 10 days. About how much food does an elephant eat in 1,000 days.

Mathematics
1 answer:
swat323 years ago
5 0

You want to find out how much food the elepahnt eats in one day. So divide 2500 by 10.

2500/10= 250 pounds.

Then multiple the answer by 1000 days.

250 x 1000= 250,000 punds eaten in 1000 days.

You might be interested in
Two buses are moving towards each other, one at a speed of 40 mph and the other at a speed of 50 mph. How much closer to each ot
Luba_88 [7]

Answer:

180 miles

Step-by-step explanation:

The are moving towards each other at 50 mph and 40 mph which is the same as 90 mph. They are moving 90 mph closer to each other every hour so in 2 hours it would be 180 miles.

5 0
2 years ago
In this question , all lengths are in centimetres. AB= 3x-4,AC=2x+12,BC=7x-2.given AB:AC=1:2 show that AC:BC=2:3
Lelu [443]

Answer:

AX : XB as AB : AC

AX = 5

XB = 4

AC = 6

AB = x

Step-by-step explanation:

5 : 4 as to x : 6

ratios can also be written as fractions...

5/4 = x/6 ..now we have a proportion...so we cross multiply

(4)(x) = (5)(6)

4x = 30

x = 30/4

x = 15/2 <==== AB = 15/2

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A birthday present for Mrs. Psarros costs $24. How much less will each teacher pay if 4 teachers share the cost equally than if
nirvana33 [79]

Answer:

2 Dollars

Step-by-step explanation:

First check how much it would cost for 3 teachers to buy the present like this:

24÷3

3_/24

08

1 teacher pays 8 dollars

now If Do this Over with 4 teachers

24÷4

4_/24

06

1 teachers pays 6 dollars

now the difference is 8-6 = 2 dollars

4 0
3 years ago
PLEASE HELP:
Kryger [21]
Alright so lets start with an arbitrary amount of students. Just to help us visualize the problem.

Say, 100 students for the first year when it was founded?

So far,
1996 - 100 students

From 96' to 97', it doubles. So:
1996 - 100 students
1997 - 200 students

From 97' to 98', it doubles AGAIN.
1996 - 100 students
1997 - 200 students
1998 - 400 students

So, what the percentage increase from 100, to 400?

Well, 100 x 4 gives us 400, so it's a 400 percent increase.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
A number n increased by 18​
ahrayia [7]

Answer:

n+18

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Determine whether the relation is a function.<br><br> (-3,3), (-2,2), (-1,1), (1,-1), (2,-2), (3,-3)
    15·1 answer
  • The length of an arc of a circle is 6.28 units, and the measure of the corresponding central angle is 1.12 radians. What is the
    7·2 answers
  • Find the area .............​
    5·1 answer
  • Consider the equation below. -2(5x + 8) = 14 + 6x​
    14·1 answer
  • What is the shape of the cross section of the figure that is perpendicular to the triangular bases and passes through a vertex o
    9·1 answer
  • A piece of string 64cm long is divided into three pieces in the ratio of 1:2:5. Calculate the length of the longest piece.
    12·1 answer
  • Ben also bought a package of 3 T-shirts for $14.25. What is the unit price, per T-shirt
    12·1 answer
  • Convert 20 quarts to gallons. There are 4 quarts in a gallon.
    11·2 answers
  • How would you interpret or explain 6 to 1?
    11·1 answer
  • Explain or show - Describe how the graph of y=3x+1 is the same and different from the graph of y=3x+4. your reasoning YA a. How
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!