1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sleet_krkn [62]
3 years ago
6

Explain determination ?? please follow me gyus ​

Mathematics
1 answer:
icang [17]3 years ago
7 0

Answer:

Determination is a positive emotional feeling that involves persevering towards a difficult goal in spite of obstacles. Determination occurs prior to goal attainment and serves to motivate behavior that will help achieve one's goal.

You might be interested in
2) Puppy B weighs 8 pounds, which is about 75% of its adult weight. What will be the
masha68 [24]

Answer:

Puppy A weighs 8 pounds, which is about 25% of its adult weight. What will be the adult weight of Puppy A? Puppy B weighs 8 pounds, which is about 75% of its adult weight. What will be the adult weight of Puppy B?

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify the exponential function for this graph. (Be sure to look at the scales
Mice21 [21]

Answer: Hey the answer is f(x)=4•(0.5)^x

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
In the coordinates of A are (-2,3) and the coordinates of B are (7,-1), find the length of AB
nekit [7.7K]

Answer:

√97

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Help Please Math!!!<br> Find The Surface Area Of The Prism
LiRa [457]

Answer:

Surface Area=208 cm²

Step-by-step explanation:

Surface Area= 2×l×w+2×l×h+2×h×w

SA= 2×11×4+2×4×4+2×11×4=208

8 0
3 years ago
How many seconds have past between the time 6:25 and 6:28
Margaret [11]
60×3=180 is the answer for your question
Minute=60 secs

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The waitress and the hostess at a restaurant share the tips at the end of the shift. The average amount earned in tips between t
    12·1 answer
  • Wich is bigger two thirds of 30 or one fifth of 25?
    6·1 answer
  • Write the number equal to 5 tens and 13 ones
    5·1 answer
  • Find the unit rate: $9.60 for 4 pounds. and how whould you solve it
    14·1 answer
  • Marci has a total 50 stamps, consisting of 25 cent stamps and halves the number of 15 cent stamps, they will be worth of $16.50.
    15·1 answer
  • Solve 2x-3/5=x+6 ASAP
    12·2 answers
  • Help please, I don’t understand this question.
    6·1 answer
  • Gro-Rite fertilizer costs $12.75 for three pounds. Green Zone fertilizer costs $4.50 per pound. Compare the price per pound of t
    14·1 answer
  • Three bags of rice weigh 90 kgs. How much do 9 bags weigh?
    11·2 answers
  • What is the decimal equivalent of 7/12?
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!