Step-by-step explanation:
4/5 + 2/3 = 2215 = 1 715 ≅ 1.4666667. Spelled result in words is twenty-two fifteenths (or one and seven fifteenths).
Answer:18
Step-by-step explanation: 18=2.3.3
Answer:
The unit rate is $8.89 /ft².
Step-by-step explanation:
Given:
$160 for 18ft².
So, by dividing with 18
we get .
Now, round to nearest hundredth for $8.888 is $8.89.
Therefore, the unit rate is $8.89 /ft².
Answer: a = -5
Step-by-step explanation:
First, open up the brackets, and solve it
-12a -42 = -22 -8a. (-6 x 2a, and -6 x 7)
bring the -8a to the left side, so that all the a’s are together
-12a -42 + 8a = -22 (add -42 on both sides like we did with -8a)
-12a + 8a = -22 + 42
solve
-4a = 20
divide -4 on both sides
a = -5