1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivann1987 [24]
3 years ago
11

For  each recipe write a ratio that compares the number of parts of apple cider to the total of parts recipes are rebeccas recip

e :8 parts apple cider 6 parts ginger ale brains recipe:4 parts of apple cider and 5 parts ginger ale 
Mathematics
1 answer:
Ivanshal [37]3 years ago
4 0
The ratio would be 8 to 6
You might be interested in
Subtract 4.8 and 0.12
fiasKO [112]

Answer:

-4.68

Step-by-step explanation:

i hope this helps

0.12 - 4.8 = -4.68

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
George charged a motorized bicycle on his credit card for $2,000 on June 12. His balance before that purchase on that credit car
Gnesinka [82]
The calculation uses the accumulated daily balance method (ADB).
We assume the statement is based on calendar month (rare!).

George owes $500 from beginning to end of June, so 30 days out of 30.
Interest accrued is 500*0.013*30/30=$6.50.
He also owes $2000 from June 12 to June 30, so 19 days inclusively.
Interest accrued is $2000*.013*(19/30)=16.47
Total interest at the end of the month=$6.50+$16.47=$22.97
3 0
3 years ago
Find the value of x. Round to the nearest tenth.
serg [7]

Answer:

Where is the equation?

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Which answer includes a function, its inverse, and a dashed line that verifies the relationship?
just olya [345]

Answer:

the first one

Step-by-step explanation:

yellow line is an exponential graph

blue line is a log graph

the purple in the middle is a sort of "combo" of the two

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP!! I'LL GIVE BRAINIEST!!<br><br> What is the measure of ∠PQR?
My name is Ann [436]

Answer:

55

Step-by-step explanation:

Trust me

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Problems at a times greater
    13·1 answer
  • Consider the equation: -10x + 5y = -20 Re-write the equation in slope-intercept form​
    12·1 answer
  • A pack of 6 red pens cost £2.76 what is the price per pen
    10·2 answers
  • A certain game consists of rolling a single fair die and pays off as follows: $7 for a 6, $2 for a 5, $1 for a 4, and no payoff
    7·1 answer
  • PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!! PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU BRAINLIEST!!!!!! PLSSS HELPPPP I WILLL GIVE YOU B
    14·1 answer
  • Y - 13 = 5x
    13·1 answer
  • IS IT 45 degrees?????
    8·1 answer
  • (10x – 2) - (2x - 7)<br> O 8x + 5<br> O 12.2 + 5<br> o 12c - 9<br> O 83 -9
    9·1 answer
  • $4.00 + $2.00= <br> answer
    7·1 answer
  • PLEASE HELP
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!