Answer:
The answer is D: 30 g.
Step-by-step explanation: I googled the answer to this question and it said that NHS reccomends that adults take around 30 g of fibre as a daily dose. If you take less, you may not get enough, but if you take more, you would possibly overdose. So, the answer is D: 30g.
The tax is 2.88 so it would be 48.00 +2.88=50.88
She will pay $50.88 with tax
Answer:
$3708.80
Step-by-step explanation:
Since she bought 95 pencil sharpeners for $39.04, multiply 95 and 39.04.
95 × 39.04 = 3708.8
The correct answer is: 9 + c = 12
Further explanation:
Given
c = number of babies whose eyes are closed
So,
If the total number of babies are 12 then the sum of babies with eyes closed and eyes opened should be equal to 12.
As c is the number of babies with eyes closed and 9 is the number of babies with eyes opened then,

The equation can be used to find the number of babies whose eyes are open

Three babies have their eyes closed in the photograph.
Keywords: Linear equations, Word problems
Learn more about linear equations at:
#LearnwithBrainly
Answer:
Cost of 11 cans of Dog food is $9.57
Step-by-step explanation:
Cost of 5 cans of dog food = $4.35
So to find out the cost of 11 cans of dog food at the same price, we need to calculate the price of 1 can of dog food.
<u>Calculation for finding out cost of 1 can of dog food</u>
The price $4.35 which is given is the price of 5 cans
So to find the cost of 1 can, we need to divide the given price by 5
5 Cans of dog food = $4.35
1 can of dog food = 4.35 ÷ 5
1 can of dog food = $0.87
<em><u>Now to find out the price of 11 cans, we will multiply the price of 1 can with 11</u></em>
Cost of 11 cans = 11 × $0.87
= $9.57