1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olasank [31]
3 years ago
5

What is 7 3/4 + 2 3/4

Mathematics
1 answer:
Aleksandr [31]3 years ago
3 0

7 3/4 + 2 3/4 you can add

7 + 2 = 9.

3/4 + 3/4 = 6/4. That can simplify into 1 2/4 = 1 1/2.

The answer is 10 1/2.

You're welcome :)


You might be interested in
Cynthia typed 372 words in 6 minutes what's her typing rate in words per minute
VMariaS [17]

Answer:

<u>x = 62 words</u>

Explanation:

→ <em>We write the data problems. </em>

372 words .............6 minutes

→ We must find: <em>What's Cynthia typing rate in words per minute?</em>

372 words .............6 minutes

x words ..................1 minute

x = 372 words * 1 minute/ 6 minutes

<u>x = 62 words</u>

5 0
2 years ago
What is /frac{3}{125} of 1875t
barxatty [35]

\dfrac{3}{125} \times 1875t =

= \dfrac{3 \times 1875}{125} t

= 3 \times 15 \times t

= 45t

7 0
3 years ago
Rani had Rs800 left after spending 75% of her money.How much money did she have in the beginning?
hram777 [196]

Answer:

  • Rs. 3200

Step-by-step explanation:

Money left Rs. 800

Money spent = 75%

  • Rs 800 = 25%
  • 800 = 0.25x
  • x = 800/0.25
  • x = 3200

Initial amount was Rs. 3200

6 0
3 years ago
Solve the equation <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=25%20-%203x%20%3D%2040" id="TexFormula1" title="25 - 3x = 40" alt="25 -
Lana71 [14]
ANSWERERRRRER YWWWWWWWW

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
If one endpoint is (5,2) and the midpoint (-10,-2) what is the second endpoint​
aalyn [17]

Answer:

-25,-6

Step-by-step explanation:

5 to - 10 is a 15 unit negative transition on the x axis

2 to -2 is a 4 unit negative transition on the y axis

7 0
3 years ago
Other questions:
  • On Fridays at the ballpark, a cup of soda costs $3, and each refill costs $0.60. If x represents the number of refills, which of
    14·2 answers
  • I don’t really understand this question Please help!!!
    5·1 answer
  • Select all that apply.
    14·1 answer
  • Randell's favorite brand of cookies is on sale at a price of $1.79 for a 12 ounces package. what is the cost per ounce (unit rat
    14·1 answer
  • 8. What are the solutions of the inequality?<br> -5(2x + 2) 2-10x - 17
    10·1 answer
  • An object travels at 20 m/s for 20 seconds. how far has it traveled?
    8·1 answer
  • Scientists released 8 rabbits into a new habitat in year 0
    15·1 answer
  • 3x + 2 6x - 20 Enter​
    13·2 answers
  • FREE BRAINLiest IF YOU ANSWER CORRECTLY!!(jwo26)
    15·2 answers
  • Marta runs a race against her best friend Markesha. Marta
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!