1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VMariaS [17]
3 years ago
10

Y= -2x-9 in standard form

Mathematics
1 answer:
Andrew [12]3 years ago
3 0

standard form for a linear equation means

• all coefficients must be integers, no fractions

• only the constant on the right-hand-side

• all variables on the left-hand-side, sorted

• "x" must not have a negative coefficient


2x +  y = -9.

You might be interested in
I need Help fast!!!!
GrogVix [38]

Answer:

7 miles per gallon

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
English 10 mugshots week 3
Reil [10]

Thts a nice quote. i dont get wht ur q is

3 0
3 years ago
Four friends went scuba diving today. Ali dove 70 feet, Tim went down 50 feet, Carl dove 65 feet, and Brenda reached 48 feet bel
ss7ja [257]
Ali dove the furthest
7 0
3 years ago
Victoria earns $255 by working 20 hours each week
Alborosie
She would make $98.50 in 10 hours.

Explanation :
255/20 = 12.75
12.75 - 2.90 = 9.85
9.85 x 10 = 98.50
6 0
3 years ago
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
kap26 [50]

Answer: $8.50/pound

Step-by-step explanation:

Price per pound --> take the total price and divide it by the number of pounds

$22.10 / 2.6 pounds = $8.50/pound

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do I solve (|x-3|+5|x|) ?
    10·1 answer
  • Find the diameter of circle with this measurement <br> r=10.4 in
    9·2 answers
  • Help plz this is math related y-9=41
    14·1 answer
  • How would you write this equation in terms of sin and cos as well as simplify it from there?
    12·1 answer
  • . All clothing is being marked down 15%. Which expression represents the new retail price? A) 0.85x C 1.85x (B) 1.15x D 0.15x​
    12·1 answer
  • Emily is buying new cold-weather gear for her family. She pays $100 for 5 pairs of waterproof gloves that each cost the same amo
    6·2 answers
  • 5 times the product of q and r
    9·2 answers
  • 20 points five stars a thank you, dont need to awnser first. i will repeat this question every 3 and a half minutes. ive got nin
    14·2 answers
  • Can you write down the days of the week with the number "500" next to them for me. Make this 2 times thank you :)
    14·2 answers
  • Enter the numerator and the denominator of the fraction in simplest form that is equal to 0.7 repeating
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!