Answer:
y = - 4x - 8
Step-by-step explanation:
From the graph we get :
slope = (-8)/2 = -4
y-intercept = -8
Answer:
24 ounces for 4.80
Step-by-step explanation:
to find unit cost divide price by amount
4.40/20=0.22
4.80/24=0.2
Answer:
22.50
Step-by-step explanation:
if one mile is 1.50 then just do 1.50*14 which gives you 22.50