Answer:
64
Step-by-step explanation:
First of all substitute the values to where ever you see their corresponding variables to make them multiply.
x = 9
y = 3
z = 2
so we get
8x as 8(9),
7z as 7(2)
2y as 2(3)
then the it's will be
8(9) - 7(2) + 2(3)
which is
72 - 14 + 6
finally we get
64
A=$2.49/15oz≈$0.166/oz (17 cents per ounce to nearest cent)
B=$3.32/20oz=$0.166/oz (same as above)
So A=B, they both has the same price per ounce.
Answer:
A. -12
Step-by-step explanation:
A graph shows the vertices of the feasible region to be (0, 6), (3, 0) and (0, -3). Of these, the one that minimizes f(x, y) is (0, -3). The minimum value is ...
f(0, -3) = 3·0 + 4(-3) = -12
_____
<em>Comment on the graph</em>
Here, three regions overlap to form the region where solutions are feasible. By reversing the inequality in each of the constraints, <em>the feasible region shows up on the graph as a white space</em>, making it easier to identify. The corner of the feasible region that minimizes the objective function is the one at the bottom, at (0, -3).