1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
meriva
3 years ago
9

Ali Yahoo had $24 to spend on se ven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

Mathematics
2 answers:
Mashutka [201]3 years ago
5 0
Each pencil cost $2.00, because you are subtracting 24 - 10 and dividing 7 into 14, which you got from subtracting.
dsp733 years ago
3 0
$2 each
..............
You might be interested in
If Casey deposits $16 into his lunch account each week, how much will be deposited in 5 weeks? If Casey decides to buy lunch for
Ivanshal [37]

Answer:

The exact number would be 26.66666667 but it would be 26.

Step-by-step explanation:

Usually when dealing with decimals anything 5 and up would be rounded up but since we are dealing with money we don't round up. Since his friends lunch cost $3 every lunch the most he will be able to buy is 26. He will have about $2.5 left over which he cannot buy a lunch with so thats why you dont round up.

8 0
3 years ago
Which line is parallel to y=-4x+3?
Oxana [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

x = 0

y = -4 (0) + 3

y = 3

(0,3) is a solution.

x-axis is parallel

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find MZP. The diagram is not to scale.
Ad libitum [116K]

Answer:

p= 50

Step-by-step explanation:

the angle that measures 130 is supplementary to the angle below, meaning the other angle must equal 50 degrees. This angle is an alternate interior angle with angle p, making them congruent.

3 0
3 years ago
There are several peaches on a plate. Mary took c peaches from the plate, Andrew took the remaining y peaches. How many peaches
Karolina [17]

Answer:

c+y peaches

Step-by-step explanation:

since the questions does not mention any peaches that are left over even after Andrew took the y peaches, the c amount and y amount are all that were on the plate.

8 0
3 years ago
An arithmetic sequence has a first term of 4 and a common difference of 3. What is the 20th term
tino4ka555 [31]

Answer:

61

Step-by-step explanation:

aₙ = a₁ + (n - 1)d

aₙ = 4 + (20 - 1)3

aₙ = 4 + (19)3

aₙ = 4 + 57

aₙ = 61

8 0
2 years ago
Other questions:
  • When using fraction strips how do you know that to fractions are equivalent
    12·1 answer
  • A point (-7, -6) is rotated counterclockwise about the origin to map onto (-6, 7). The
    8·1 answer
  • Please answer this correctly
    7·2 answers
  • Find the exact value of tan (arcsin (2/5)).
    6·1 answer
  • Dolly borrows $80,000 to purchase a car. The
    10·1 answer
  • Steve increases his math average by nine points over a period of 15 weeks how many points did he per week did his average increa
    15·2 answers
  • Last year, Pinwheel Industries introduced a new toy. It cost $9800 to develop the toy and $25 to manufacture each toy. Find the
    8·1 answer
  • A vehicle can travel 132 km with 12 litres of petrol. What is the petrol consumption in km/litre?
    7·2 answers
  • CAN SOMEONE HELP ME PLZZ
    13·2 answers
  • Please help me, i will mark the brainliest pls!
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!