Ali Yahoo had $24 to spend on se ven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?
2 answers:
Each pencil cost $2.00, because you are subtracting 24 - 10 and dividing 7 into 14, which you got from subtracting.
You might be interested in
Answer:
-6x-10y
Step-by-step explanation:
Multiply -2 by everything in parenthesis
Answer:
wat is the question?
Step-by-step explanation:
Answer:
x=22+8 and x+22=8nd 8=22_x
Remember, (a/b)/(c/d)=(a/b)(d/c)=(ad)/(bc)
so
walls per gallon
4/5 wall per 5/8 gallon
(4/5)/(5/8)
(4/5)(8/5)
32/25
1.28
the unit rate is 1.28 walls per gallon
Are you looking for c? if so c=5