1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Phantasy [73]
3 years ago
5

PLS HELP ME WITH THIS GEOMETRY QUESTION

Mathematics
1 answer:
forsale [732]3 years ago
5 0

1. Q

2. QS

3. RST

4. Q

(I'm not sure that I am right.)

You might be interested in
Use the quadratic equation x^2+3x+5=0 to answer the questions. A: What is the discriminant of the quadratic equation? B: Based o
alisha [4.7K]

Answer:

A: -11

B: Two complex solutions

Step-by-step explanation:

The discriminant of this equation is 3^2-20=9-20=-11. Since the discriminant is negative, its square root will be an imaginary number, and there will be two complex solutions. Hope this helps!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The graph below shows the total cost for lunch, c, when Will and his friends buy a large salad to share and several slices of pi
Helga [31]

Answer:

2.50 dollars.

Step-by-step explanation:

Given:

Will and his friends buy a large salad to share and several slices of pizza, p.

The graph given shows the total cost for lunch, c and slices of pizza,p.

p is marked horizontally, and c vertically.

Observing the points marked we find that for every increase of one slice of pizza, the cost i.e. c on vertical line increases by 0.50 times vertical grid.

Since each grid equals 5 dollars vertically, we find 1/2 grid increase is equal to increase of 1/2(5 ) =2.50 dollars.

Thus for increase of one slice of pizza, 2.50 dollars cost is increased.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Emma had $2.40 to spend on seven pencils. After buying them she had $1.00. How much did each pencil cost?
OlgaM077 [116]

Answer:

Each pencil costs 20 cents

Step-by-step explanation:

2.40 - 1 = 1.40

1.40/7 = 0.2

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Leroi and Sylvia both put $100 in a savings account. Leroi decides he will put in an additional $10 each week. Sylvia decides to
Nimfa-mama [501]
Sylvia puts in $121.

10% of (multiply) $210.
210= 100 each person plus an additional ten from Leroi
so .10*210 = $21. 
Add Sylvia's $100 plus $21 and viola, $121

6 0
3 years ago
3x+5=5x-3
madam [21]

answer= d Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Julio bought a total of 20 medium and large pumkins if he spent 53$ and bought 6 more large pumkins as medium pumkins how many l
    11·1 answer
  • The area of a rectangular wall of a barn is 280280 square feet. its length is 88 feet longer than twice its width. find the leng
    13·1 answer
  • Tell me basic arithmetic topics
    7·2 answers
  • 3x+2y=8
    13·1 answer
  • Solve -15 =p+2.<br> Enter your answer in the box.<br> -15 = p + 2<br> -15 – 2 = p + 2 – 2<br> ___ =P
    7·1 answer
  • Slope is 2 and<br> y-intercept is (0,3).<br> Y= what
    13·1 answer
  • 300.9 divided by 59,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
    8·2 answers
  • Find the Error A student states that the exterior angle of a triangle can never be a right angle. Choose the response that ident
    5·1 answer
  • Another math geometry question please help
    9·1 answer
  • A box contains 18 green marbles and 8 white marbles. If the first marble chosen was a white marble, what is the probability of c
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!