1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AveGali [126]
3 years ago
10

Dylan buys 3.2 pounds of grapes for $2.56. What is the price per pound of the grapes?

Mathematics
2 answers:
Alona [7]3 years ago
7 0

Answer:

$0.64/lb

Step-by-step explanation:

devlian [24]3 years ago
6 0

Answer:

1.25 per pound

Step-by-step explanation:

you divide the price by the pound

You might be interested in
MATH PLEASEEE I WILL MARK YOU BRAINLIEST!!
USPshnik [31]

Answer:

The second

Step-by-step explanation:

is the correct equation

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
2 3/6 boxes and 1 2/3 boxes were recycled what is the total
Liono4ka [1.6K]
Since you are recycling the boxes you will be subtracting 2 3/6 and 1 2/3 since you’re a denominators you’re not mad she have to find a common denominator which would be six. So you have to do 2/2 x 2/3 = 4/6. So then you would do 3/6 - 4/6 = 1/6. Then you would subtract 1-2=1. Then you would do 1 + 1/6 = 1 1/6

So the answer is 1 1/6.
I hope this helped
5 0
3 years ago
Solve the equation 3(x - 7) = 42
Effectus [21]

Answer:

x=21.

Step-by-step explanation:

First you distribute 3 to the parenthesis. You should get 3x-21=42 at this point. Then you add 21 to 42 to get 63. Here you should be at 3x=63. Divide 63 by 3 to get x=3

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is true about the net of a pyramid? It will always contain exactly 1 triangle. It will always contain exactly 2 triangles.
Harrizon [31]

Answer:

im pretty sure its "D" It can contain any number of triangles greater than or equal to 4.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Triangle \triangle A'B'C'△A
ioda

Answer:

the awnser is A

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLEASE HELP?? If arc AB = 70°, how many degrees are in ∠ ADB? A) 35° B) 50° C) 70° D) 110°
    13·1 answer
  • Need help on this please and thank you
    12·1 answer
  • An artist can paint 4paintings 2 hours what is the artists unit rate
    13·2 answers
  • You are planning on using circles to compare the populations of California 37,691,000, Texas 25,675,000, and New York 19,465,000
    7·1 answer
  • I need this answer ASAP! To the nearest whole number, what is the approximate volume of the shaded part of this figure? Use 3.14
    13·1 answer
  • Pleas help me! dont scroll! help meeeeeeeeeeeee!
    10·1 answer
  • A large metal pipe has a radius of 5 feet and a height of 15 feet. Find the volume of
    6·1 answer
  • A company that makes hair-care products had 9,000 people try new shampoo Of the 9,00 people, 27 had an mild allergic reaction wh
    9·1 answer
  • The rides at an amusement park have restrictions based on height. For the Swan Ride, the minimum height is 2 feet and the maximu
    8·1 answer
  • Nadine wants to convince her school to provide the students with an extra playground.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!