Answer:
I solved part a
To solve this question, we need to solve an exponential equation, which we do applying the natural logarithm to both sides of the equation, getting that it will take 7.6 years for for 21 of the trees to become infected.
PART C
The logarithmic model is: g(x)= in x/0.4
We are given an exponential function, for the amount of infected trees f(x) after x years.To find the amount years needed for the number of infected trees to reach x, we find the inverse function, applying the natural logarithm.
Step-by-step explanation:
mark me brainliest!!
A cube is a 3d object bounded by 6 square faces.
Each side of the display case is 3 times longer than the width of the artifact.
width of the artifact = w
side of the cube = 3w
<span>a. Write an expression for the volume of the case.
volume of a cube is the measure of its side raised to the power of 3.
Volume = (3w)</span>³
<span>Volume = 27w</span>³<span>
</span>
The best option is C. Provide multiple worksheets with pictures of the basic shapes for children to colour.
<h3>What does the learning process in children involve?</h3>
The process of learning has often been described to include all but not limited to the following:
- gaining new understanding,
- learning new behaviours,
- skills,
- values, attitudes, and
- preferences.
Children according to experts learn faster and easily remember what they see. Hence, providing multiple worksheets with pictures of the basic shapes for children to colour is the most cost-efficient strategy to support children in learning about shapes.
You can learn more from a related question about teaching strategies to use for children here brainly.com/question/240537
#SPJ1
Answer:
$32 is 8% of 400
Step-by-step explanation:
Have a good day :)
Answer:
Apples and Peaches
Step-by-step explanation:
It is convenient to compare the prices for 3 lbs of each of the fruits.
Multiply the price and quantity of Apples by 4:
... 4×(3/4 lb) = 4×$1.59
... 3 lb = $6.36 . . . . for apples
Multiply the price and quantity of Plums by 6:
... 6×(0.5 lb) = 6×$1.15
... 3 lb = $6.90 . . . . for plums
The two lowest-priced fruits are apples (6.36/(3 lb)) and peaches (5.37/(3 lb)).
_____
<em>Comment on</em> the best deal
No criteria are provided for determining the best deal. Though plums are higher-priced, they have somewhat higher polyphenol content than apples or peaches, so may provide the best deal in terms of nutrition per dollar.