1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Varvara68 [4.7K]
3 years ago
13

Factorise completely (2x+1)^2 -(x-1)^2

Mathematics
1 answer:
Vladimir79 [104]3 years ago
5 0
Use photomath ! It's an app that gives you the answer with the explanation and it shows you how it got to the answer !
You might be interested in
Why is math literacy important?
Alex73 [517]

Answer:

Math literacy (also known as numeracy) means having the ability to problem-solve, reason, and analyze information.

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Find the slope of the line that passes through the pair of points.
d1i1m1o1n [39]

Answer:

-7/5

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
(x – 3)(4x + 2) using the distributive property. Select the answer choice showing the correct distribution
Nataly [62]

The distributive property: a(b + c) = ab + ac

(x - 3)(4x + 2) = (x)(4x + 2) + (-3)(4x + 2)

= (x)(4x) + (x)(2) + (-3)(4x) + (-3)(2) = 4x² + 2x - 12x - 6

<h3>= 4x² - 10x - 6</h3>
5 0
3 years ago
Plz need help. is very urgent.
Luda [366]

Answer:

Its blurry can you take it again

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Can 16, 19, and 34 form a triangle? Show your work.
I am Lyosha [343]

yes, since a+b > c for all sides

3 0
3 years ago
Other questions:
  • A shipping company charges 15 to ship a package and 5% of the shipping charge for insurance on the package what is the total cos
    10·1 answer
  • Which expression is equivalent to 34 ⋅ 3−9? 1 over 3 to the 13th power 1 over 3 to the 5th power 35 313
    11·2 answers
  • A store sells almonds for $7 per pound, cashews for $10 per pound, and walnuts for $12 per pound. A customer buys 12 pounds of m
    13·1 answer
  • A local restaurant purchased 45 pounds of flour at a total cost of $38.25 determine the unit cost per pound
    15·2 answers
  • How many meters of fencing will Steve need
    5·2 answers
  • A 12-ounce bottle of shampoo costs $4.20. a 16-ounce bottle costs $6.88. which shampoo costs less per ounce? how do you know
    13·1 answer
  • Orly uses 2 cups of raisins for every 8 cups of trail mix she makes. How many cups of trail mix will she make is she uses 12 cup
    9·2 answers
  • Evaluate the expression.
    12·1 answer
  • Write the equation of the line that passes through the point (4,-2) and has a slope of
    13·2 answers
  • The high temperatures for City A and City B were recorded for one week. Which city had the greater median high temperature?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!