1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LenaWriter [7]
3 years ago
7

Which one of the following statements expresses a true proportion?

Mathematics
1 answer:
adoni [48]3 years ago
3 0
Try them step by step 

2/3=3/2? No

3/5=12/20? Lets try and see

If we <span>simplify 12/20 what do we do? Well we take 4*3=12 and 4*5=20 

Now that we simply the 4 from both the numerator and denominator we get our answer 3/5 

Your answer will be B.</span>
You might be interested in
Evaluate 3|-4|<br><br>12 <br><br>4<br><br>-12​
jeka94

Answer:

12

Step-by-step explanation:

Absolute value means take the positive value

3|-4|

3*4

12

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ann's first option is a plot of land adjacent to a current park.
oksian1 [2.3K]

Given:

The equation for the area of the first option is:

x^2+200x=166400

Where x is the side length of the current square park.

To find:

The side length of the current square park.

Solution:

We have,

x^2+200x=166400

It can be written as:

x^2+200x-166400=0

Splitting the middle term, we get

x^2+520x-320x-166400=0

x(x+520)-320(x+520)=0

(x-320)(x+520)=0

x=320,-520

We know that the side length of a park cannot be negative. So, the only possible value of x is 320.

Therefore, the most direct method to solve the given equation is splitting the middle term and the side length of the current square park is 320 meters.

4 0
2 years ago
Mable has 185 dollars worth of apples. Each apple is worth more then 3 dollars but less then 10 dollars. The number has four let
velikii [3]

Answer:

The worth of each of Mable's apples is $5

Step-by-step explanation:

 Extracting the key information from the question:

***Mable has apples that are worth a combined 185 dollars.

*** One apple from Mable's apples worth more than three ($3) dollars but less than ten ($10) dollars.

***The cost of one apple is a number that has four letters.

*** That number (the cost) of one apple is also a prime number.

*** We are required to find or determine the worth of one of Mable's apples.

   Now, one of the clues given to us which we may use to figure out the cost or worth of one apple is that the apple is worth more than three dollars ($3) but worth less than ten dollars ($10). This means that each Mable's apple may worth $4 or $5 or $6 or $7 or $8 or $9. That is one of Mable's apples worth from $4 to $9

   Another clue to solving this puzzle is that the worth of one apple in dollars is a prime number. This implies that one of Mable's apples may worth either five dollars ($5) or seven dollars ($7).

   

  The next clue for unravelling this mystery is that all Mable's apples are worth a combined $185. This then means that the worth of each apple (the number) must be able to divide 185.

   Since $7 and $5 are the only two figures left standing, we will then try and see which one of them will be able to do divide the number "185".

 185/7  = 26 remainder 3

 185/5  = 37 remainder 0

 The final clue in the question is that the worth of each of Mable's apples is a figure/number that has only letters:

$7 SEVEN has = 5 letters

$5 FIVE has = 4 letters

 This now brings us to the conclusion that the worth of each of Mable's apples is five dollars ($5)  since it meets all the requirements and clues in the question.

6 0
3 years ago
Help i cant get this wrong
pashok25 [27]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

I'm not the greatest in this subject, but I think that it's D/If the roof leaks, then the ceiling gets damaged because it clearly says that in the statement. It could be all of them, though, but this is my answer. Hope it helps!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
How many 3 digit numbers are possible when a) the leading digit cannot be zero and the number must be a multiple of 4?
guajiro [1.7K]

Step-by-step explanation:

I assume the digits can be repeated.

so, e.g. 555 is a valid number for this problem, right ?

that means we start with permutations with repetition :

n^r

n = the total number of items to pick from.

r = the number of items being picked per result.

we have 10 digits (0,1,2,3,4,5,6,7,8,9), and we pick 3 of them.

that gives us (with very little surprise, I hope)

10³ = 1000 different possible numbers from 000 to 999.

from these numbers we eliminate all with leading 0.

as we handled all digits the same way and with the same priority, there is the same amount of numbers for every digit in the leading position.

that means 1/10 of the total amount of numbers has a leading 0, or a leading 1, or a leading 2, ...

so, we need to subtract 1/10 × 1000 from 1000 :

1000 - 1000×1/10 = 1000 - 100 = 900

that would be the numbers 100 to 999.

and we have one more condition : the number must be a multiple of 4.

how many are there ?

well, that's the funny thing about numbers : from all numbers 1/2 of them are multiples of 2 (or divisible by 2), 1/3 of them are multiples of 3 (or divisible by 3), and ... you guessed it, 1/4 of them are multiples of 4 (or divisible by 4). and so on.

and so, 1/4 of our 900 numbers are multiples of 4 :

1/4 × 900 = 225

so, there are 225 possible 3-digit numbers that are multiples of 4 and do not start with a 0.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • The sample mean is x = 12.8%. let x be a random variable that represents the percentage of wheat crop in that county lost to hai
    15·1 answer
  • Write an equation in polnt-slope form for the line through the given point with the given slope of (10,-9); m = -2 ​
    8·1 answer
  • Jan's scores on five quizzes were 2, 8, 8, 9, and 10.
    6·1 answer
  • Mitch and his brother Austin started at their house and biked 8 kilometers west and 14 kilometers south. If they could take a st
    12·1 answer
  • The cost of 3 scarves is $72.75. What is the unit price?
    15·1 answer
  • If 2 Apple way 2 pounds and cost $3.76 what do each apple cost
    8·1 answer
  • Math help please i don’t know how to do this
    5·1 answer
  • Helppppppppppppppppppp ill mark you brainlist
    7·1 answer
  • What is the measure of angle Y?<br> 60 40
    14·1 answer
  • 91(x+3)=52(2x-1) what is the value of x
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!