1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AfilCa [17]
3 years ago
14

Which values from the set{5,7,9,11,13} make the inequality w-4<8 true?

Mathematics
1 answer:
Rasek [7]3 years ago
7 0

Answer:

5, 7, 9, 11

Step-by-step explanation:

Solve the inequality

w - 4 < 8 ( add 4 to both sides )

w < 12

w ∈ { 5, 7, 9, 11 }

You might be interested in
The sixth grade has collected $116 for a local animal shelter. Thief goal is to collect $500. They have three weeks left how muc
leva [86]
500 - 116 = 384 left to collect

384 divided into 3 weeks = 128

They must collect $128 per week in order to reach their goal of $500.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
X-1.6=2.4+0.8x solve for x. <br><br>What did I do wrong?
trapecia [35]

\bf x-1.6=2.4+0.8x\implies \stackrel{\textit{subtracting 2.4}}{x-4=0.8x}\implies \stackrel{\textit{subtracting x}}{-4=0.8x-x} \\\\\\ -4=-0.2x\implies \cfrac{-4}{-0.2}=x\implies 20=x

3 0
3 years ago
Round 66.3899872389 to the nearest thousandth
ddd [48]

Answer:

66.390

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help!!!!!!!!!!!!!!!!!
Bas_tet [7]

Answer:

hi

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A runner can jog at a rate of 4 miles per hour uphill. Downhill, he can run 3 miles in the same time it takes him to run 2 miles
densk [106]
The answer to this question is very intriguing but I would have to say it is unsolvable. have a good day

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • -k+3k combine like terms to create an equivalent expression​
    6·1 answer
  • Find the sum of the mixed number 4 7/8 + 7 5/8
    9·1 answer
  • Show that the statement 2+5x=5x-8​
    10·1 answer
  • Please answer the following, 50 points available!
    14·2 answers
  • Need help with this!!! Only have a few minutes left!!!
    9·1 answer
  • A 4-pound bag of charcoal coasts $7.44. what is the unit price?
    13·1 answer
  • (8x + 13y) + (10x + 15y)
    6·2 answers
  • Help me please i’m really confused on it :) thankyou
    9·1 answer
  • I was wondering what these lines mean? and if so can you guys help me calculate the perimeter of the rhombus?
    15·1 answer
  • Please help 10 points
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!