Answer:
1) Wallmart
2)16 Oz
3)You woluld save 7 cent per pound by choosing the 11 lbs turkey.
4)You would save $2.00 per notebook. You would save $10.00 buy buying 5.
Step-by-step explanation:
You divide the price by size.
Exaple:
3.99/12
Answer:
circle P has a circumference of 800mm which is equal to 80cm
circle Q is 200cm
circle R is 4m which is equal to 400cm
You will get the sum of the distances by placing the figures under one measurement that is meters
And so add the figures in cm(200+400+80) and get 680
Then convert this to meters and get 6.8m
Hence your answer is C
Answer:
(x,y) = (1,9)
Step-by-step explanation:
y = x + 8 and y = 5x + 4
Answer:
0.57 14.5/25 57%
Step-by-step explanation:
decimal fraction percent
Answer:
Step-by-step explanation:
given that Etsy is an e-commerce website focused on handmade or vintage items and supplies, as well as unique factory-manufactured items. A shop owner on Etsy sells printed t-shirts and she wants to know what level of inventory she should maintain for the month of January. She gathers the January inventories of 8 other shop owners who sell printed t-shirts on Etsy. Their t-shirt inventories are listed below.
59 84 90 54 42 45 77 85
a) Mean = total /8 = 536/8 = 67
For median arrange in ascending order
42 45 54 59 77 84 85 90
Middle entries are 59 and 77
b) Median = average of 59 and 77 = 68
c) If highest changes to 100, data set becomes
42 45 54 59 77 84 85 100
sum increases by 10 i.e. 546
Mean = 546/8 = 68.25
Median will not change remain the same = 68
Mean increases and median stays the same
d) If Var = 369.1429
std dev = square root of variance
= 19.2131
e) Part b answer is the II quartile
f) Mean = 67 and median = 68
Mean < median
So negatively skewed shape