1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zhannawk [14.2K]
3 years ago
14

Which of the following is not a type of savings account? A. Certificate of savings B. Basic savings C. Savings bond D. Money mar

ket savings
2b2t
Business
1 answer:
Pepsi [2]3 years ago
4 0
A. certificate of savings
You might be interested in
(n) ____________ consists of the marketing intermediaries that transport and store goods as they move through their path from pr
zaharov [31]

Answer:

Channel of distribution

Explanation:

Channel of distribution consists of the marketing intermediaries that transport and store goods as they move through their part from the producer to final user.These channels include the distributors , wholesalers ,retailers and the internet.

The main purpose of the channel of distribution is to connect production to consumption and also to create time , place and possession utilities which constitutes the added value of production.

6 0
3 years ago
Does anyone have SC??
Mamont248 [21]
Do you mean snápchát?
6 0
3 years ago
Sold goods by 800 cash the cost of goods was 500.what was the effects of that transaction??​
MariettaO [177]

Answer:

300

Explanation:

7 0
3 years ago
26. Given a normal market supply curve for ice cream, if the surgeon general states that ice cream causes cancer, then:________
Anvisha [2.4K]

Answer:

B) there is a decrease in the quantity supplied of ice cream

Explanation:

normal market supply curve provide the relationship between quantity supply and the price of the community.

In this question the ice cream is the quantity supply,Given a normal market supply curve for ice cream,

In case, surgeon general states that ice cream causes cancer, then there will be decrease in the quantity supplied of ice cream because the value(price) has decreased then the quantity supplied of ice cream decreases.

3 0
3 years ago
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Suppose that Paolo, an economist from an AM talk radio program, and Sharon, an economist from a public television program, are a
    6·1 answer
  • Accountants that have a Certificate in Public Accounting (CPA): a.must pass a national examination and be licensed by the state
    7·1 answer
  • ​Mcleod, Inc. incurred fixed costs of $ 400 comma 000. Total​ costs, both fixed and​ variable, are $ 450 comma 000 when 59 comma
    7·1 answer
  • Type the correct answer in the box. Spell all words correctly.
    6·1 answer
  • On September 1 of the current year,Scots Company experienced a flood that destroyed the company's entire inventory.Because the c
    6·1 answer
  • In the past there have been violent protests against the World Bank and the World Trade Organization. The protesters argued that
    9·1 answer
  • Suppose you want to invest $10,000. You have two options: Option #1: Invest in municipal bonds with an expected return of 8.00%,
    10·1 answer
  • You’ve borrowed $21,518 on margin to buy shares in Ixnay, which is now selling at $40.6 per share. You invest 1,060 shares. Your
    7·1 answer
  • What is an economic indicator and why is it important? Use at least two complete sentences to provide your response.
    15·1 answer
  • _______________________ communications involves ensuring that stakeholder communication needs are met.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!