1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Contact [7]
3 years ago
13

A grocer has 36 apples and 20 pears. The grocer arranges the fruit into groups that have the same ratio of apples to pears as th

e whole collection of fruit. How many apples are in a group that has 10 pears? Complete the ratio table to solve the problem.
Mathematics
1 answer:
cupoosta [38]3 years ago
8 0

Answer:

Therefore no of apples in that group is 18

Step-by-step explanation:

Given:

No. of apples = 36

No. of pears = 20

Also it is given that grocer arranges the  fruit into groups that have the same ratio of apples to pears as the whole collection of fruit.

first we find the ratio of apples and pears in whole collection which is given below

No. of apples/No. of pears  = 36/20 = 9/5

Now its a problem of ratio

It is given that no of pear in one group is 10

Let the  no of apples in that group be X

According to the question

No. of apples in whole collection/ No. of pear in whole collection = No. of apples in the group/ No. of pears in the group  -------------> A

9/5 =X/10

=> X = (9*10)/5 = 18

Therefore no of apples in that group is 18.

You might be interested in
Help .. A. 600, 0 B. 50, 350 C. 0, 500
Len [333]

Answer:

C.0, 500

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Automatic Zoom
Solnce55 [7]
D! I’ve taken this

Please mark me as brainliest!
7 0
3 years ago
Simplify: 7ax3+5x2a-9a÷3<br>​
posledela
1)Calculate the product:
21a + 10a - 3a
2)Collect like terms:
28a
Answer:
28a

8 0
3 years ago
While shopping for school supplies, Ashton buys two 3-rings binders,three packages of pencils, and two erasers. If he pays using
d1i1m1o1n [39]
To get the answer, you need to specify how much each thing cost.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A ball is thrown up in the air from 5 feet above the ground level. The ball reached a height of an additional 6 feet in approxim
Musya8 [376]

Answer:it’s F

Step-by-step explanation:

It’s F

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Janes age is 5 years less than 3 times her brothers age. Janes age is 11 minus her brothers age. How old is Jane?
    8·2 answers
  • Gabe can now 2 1/2 acres oflawn in 1 day.how many acres of lawn can he now in 2 1/3 days?
    9·1 answer
  • Solve: 6x-9 = 3x<br> A x = 3<br> B x=1<br> C x = -1<br> D X=-3
    15·2 answers
  • A package of 3 pairs of insulated costs ​$22. 47 What is the unit price of the pairs of ​gloves?
    6·1 answer
  • What is the solution of X2+10x=11
    12·2 answers
  • Please help! 19 points! Brainliest to best answer! Solve for the following equation step by step and justify your steps when usi
    8·2 answers
  • Can someone help me with the bottom questions on #1-3 that are blank please?
    14·1 answer
  • ANSWER AS SOON AS POSSIBLE PLEASE:
    15·1 answer
  • Amy sells muffins for 1.35 each the muffins cost 0.39 each to make how much profit will Amy make if she sells 48 muffins?
    14·1 answer
  • Please help 6 points​
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!