1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
julia-pushkina [17]
3 years ago
6

What is the surface area of these two shapes

Mathematics
1 answer:
kirill115 [55]3 years ago
5 0

Answer:

multiply

Step-by-step explanation:

You might be interested in
A zoo in oklahoma charged $22 for adults and $15 for children. During a summer day, 732 zoo tickets were sold, and the total rec
Vlad [161]

Answer: Cost of tickets for adults = $22

Cost of tickets for children = $15

Total number of tickets sold = 732

Total receipts = $12,912

Let x be number of adult ticket's sold and y be the number of child ticket's sold.

Therefore, we have:

x+y=732       --------------- equation 1

x=732-y

Also, we have:

22 x+15y=12,912

Now, let's substitute the value of x:

22 (732-y)+15y=12912

16104-22y+15y=12912

16104-7y=12912

7y=16104-12912

7y=3192

y=\frac{3192}{7} =456

Now, let's substitute the value of y=456 in equation 1, we have:

x+456=732

x=732-456

x=276

Therefore, the number of child ticket's sold is 456 and number of adult ticket's sold is 276

6 0
3 years ago
Consider the diagram.<br><br><br> The length of segment QS__ is <br> units.
Paraphin [41]

The Length of Segment QS is 17 units.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Solve for x: 16^2x + 1 = 128<br><br> 38<br><br> 83<br><br> 4<br><br> 43
qaws [65]

Answer:

16^{2x}+1=128

x=4

5 0
2 years ago
What is 5/6(6x-12)+14x=
laila [671]

Answer:

Dvfgghytjyjt

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Calculate the unit rate for each item. Round to the nearest cent.A box of 4 light bulbs costs $3.79.
Tema [17]

Answer:

$0.95 per bulb

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Can someone please answer. There is a picture. There is only one problem. Thank you so much!!!
    15·1 answer
  • What is the range for y=x^2-2x+c
    11·1 answer
  • Sarah, Natasha and Richard share some sweets in the ratio 4:2:3. Sarah gets 13 more sweets than Richard. How many sweets are the
    7·2 answers
  • What's the answer to the math problem 8r+4=10+2r
    9·1 answer
  • Ben weighs 140.8 pounds, and Jennifer weighs 117.7 pounds. How many more pounds does Ben weigh than Jennifer?
    14·1 answer
  • 3. At a bargain store, Jamal bought 2 items that each cost the same amount. Isaiah bought 3 items that each cost the same amount
    8·1 answer
  • Use the product of powers property to simplify the numeric expression.<br> 4^1/3*4^1/5
    14·1 answer
  • Can I get help? And please give the steps to how you got your answer.
    7·2 answers
  • Could someone help me with these 2 questions
    6·1 answer
  • A rectangular garden is 20 feet in length and 15 feet in width. You mom wants to create a pathway that will go diagonally throug
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!