1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liraira [26]
3 years ago
5

Lily's Pastries produces cupcakes, which sell for $5.10 each. During the current month, Lily produced 3200 cupcakes, but only so

ld 2700 cupcakes. The variable cost per cupcake was $3.40 and the sales commission per cupcake was $0.50. Total fixed manufacturing costs were $1700 and total fixed marketing and administrative costs were $900. What is the product cost per cupcake under absorption costing?
Business
2 answers:
shtirl [24]3 years ago
7 0

Answer:

Unitary cost= $3.92

Explanation:

Giving the following information:

Lily produced 3200 cupcakes.

The variable cost per cupcake was $3.40.

Total fixed manufacturing costs were $1700

<u>Under the absorption costing method, the unitary product cost is calculated using the variable cost and the fixed manufacturing costs.</u>

Unitary cost= unitary variable cost + unitary fixed overhead

Unitary cost= 3.4 + 1,700/3,200= $3.92

Dovator [93]3 years ago
6 0

Answer: $3.93

Explanation:

Given the following

Variable cost per unit = $3.40

Fixed manufacturing cost = $1700

Total Units produced=3200

Uaing absorption costing which incorporates the cost of fixed manufacturing cost of goods in the unit price of goods.

Absorption costing per unit = Variable cost per unit + fixed cost per unit

Variable cost per unit = $3.40

Fixed cost per unit = (Total manufacturing cost ÷ Total unit produced)

Fixed cost per unit = $1700 ÷ 3200 = $0.53

Absorption costing per unit = $3.40 + $0.53 = $3.93

You might be interested in
According to the IASB Framework for the Preparation and Presentation of Financial Statements, the qualitative characteristic of
Alexus [3.1K]

Answer:

NEUTRALITY, COMPLETENESS AND FREE FROM ERRORS.

Explanation: IASB( International accounting standards board) is board regulating the preparation of accounting Reports or statements. It released its first framework called CONCEPTUAL FRAMEWORK in the year 1989.

The qualities of a faithful conceptual framework by IASB is to guarantee NEUTRALITY, COMPLETENESS AND ENSURE THAT THE STATEMENT IS FREE FROM ERRORS.

This framework will help to prevent disputes and manage standards in preparation of account statements.

4 0
3 years ago
Brief Exercise 17-09 Hinck Corporation reported net cash provided by operating activities of $361,200, net cash used by investin
irina1246 [14]

Answer:

Hiiiii

Explanation:

Hi

5 0
2 years ago
Miriam's employer offers paid vacations, health insurance, and life insurance, as well as a 401(k). Currently, Miriam is partici
Lelechka [254]

Answer: A cafeteria plan

8 0
3 years ago
Price discrimination is a rational strategy for a profit-maximizing monopolist when.
MrRa [10]

Answer:

5 is the

Explanation:

ihnbhbis the answer

4 0
1 year ago
Dibert Inc. has provided the following data concerning one of the products in its standard cost system.Inputs Standard Quantity
Soloha48 [4]

Answer:

Option (C) is correct.

Explanation:

Actual output = 5100 units

Actual direct labor-hours = 3,380 hours

Actual direct labor cost = $74,698

The  labor rate variance:

= (Actual Hours × Actual rate ) - ( Actual Hours × Standard Rate)

= $74,698 - ( 3,380 Hours × $20.40 Per Hour)

= $74,698 - $68,952

= $5,746 U

Since, the Actual is more than the Standard, the Variance is Unfavorable

Hence, the correct answer is $ 5,746 U

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Monopoly power runs counter to the public interest because it leads to high prices, resource misallocation, and inefficiency. An
    6·1 answer
  • The tools, skills, organization, and knowledge used to extract energy from nature are the
    8·1 answer
  • Marks Consulting purchased equipment costing $45,000 on January 1, Year 1. The equipment is estimated to have a salvage value of
    15·1 answer
  • Elimination x-y=-8 and 3x +7y = -14
    14·1 answer
  • Latasha and Jake need to decide which one of them will take time off from work to complete the rather urgent task of shearing th
    9·1 answer
  • What did the federal reserve act signed by president woodrow wilson in 1913 establish
    11·2 answers
  • Through the capital budgeting process, financial managers will decide which ___________ the organization will fund.
    15·1 answer
  • If you are trying to establish a credit history, would you use credit to make a purchase even if you could pay cash? Why?
    10·1 answer
  • To some extent, Disney produces a product and a service. When it went to Japan, it represented an innovation to the Japanese mar
    14·1 answer
  • Rosu Company has total current assets of $120,000 and total current liabilities of $50,000. What is the amount of working capita
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!