1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DiKsa [7]
3 years ago
7

Which is worth more 1 pound of dimes 1 kilogram of dimes?

Mathematics
2 answers:
Marianna [84]3 years ago
8 0
1 kg is about 2.2 pounds, so 1 kg of dimes will be worth more than 1 pound of dimes.
ValentinkaMS [17]3 years ago
8 0
1 kilogram, <span>a kilo of anything whatever is more.</span>
You might be interested in
Your delivery runs took 7 hours 12 minutes on Monday,6 hours 46 minutes on Wednesday and 6 hours 53 minutes on Friday. What was
blagie [28]
7 hours + 6 hours + 6 hours
=19 hours
12 minutes + 46 minutes + 53 minutes
=111 minutes
=1 hour 51 minutes

19 hours + 1 hour and 51 minutes is 20 hours and 51 minutes. This is the total time.

Average time = total time/number of deliveries

(20 and 51/60) divided by 3
=6.95 hours
= 6 hours and 57 minutes
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please I need help
Eddi Din [679]

Answer:

x = 5/13

Step-by-step explanation:

x+\dfrac{2}{13}=\dfrac{7}{13}\\\\ x+\dfrac{2}{13}-\dfrac{2}{13}=\dfrac{7}{13}-\dfrac{2}{13}\\\\x+0=\dfrac{7-2}{13}\\\\\boxed{x=\dfrac{5}{13}=0.38462}

7 0
3 years ago
Evaluate each expression a3 for a=5
nadezda [96]
I'm assuming you meant to say a^3. If so, then

a^3 = a*a*a
a^3 = 5*5*5
a^3 = 125
4 0
4 years ago
Please help me with this.
Valentin [98]

The correct proportion of the corresponding sides is 2 : 3

<h3>How to determine the proportion?</h3>

From the question, we understand that the shapes are similar.

This means that:

Ratio = GHIJ : KLMN

From the figure, we have:

GH = 6 and KL = 9

So, we have:

Ratio = 6 : 9

Simplify the ratio

Ratio = 2 : 3

Hence, the correct proportion of the corresponding sides is 2 : 3

Read more about similar shapes at:

brainly.com/question/14285697

#SPJ1

8 0
2 years ago
What is the unit rate for 14 lb for $2.99
Alexeev081 [22]
How much for 1lb
2.99/14=0.213/1=$0.21

it is 21 cents per lb
4 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP ASAP!! Don't just state the answer, I'd like to actually learn something. Thanks :)
    7·1 answer
  • A map has a scale of 1 inch to 6 miles you have to walk to the Green store to purchase oats to feed your pet alpaca and the map
    14·1 answer
  • Who wrote most definitive text on geometry
    11·1 answer
  • Find the sum of -1676 + (-1669) + (-1662) +...+(-115) + (-108).
    8·1 answer
  • Which of the following is a multiple of 5? A. 48 B. 532 C. 235 D. 17
    12·2 answers
  • Factor the trinomial below x^2-13x+40
    9·1 answer
  • Please help meeeeeee!!!!! ill give BRAINLIEST
    8·1 answer
  • Estimate the product. 3 1/3 ×4 1/8 = ?
    7·2 answers
  • Please help using symbols, will give brainlist if correct
    5·1 answer
  • Find the x- and y-intercept of the parabola y = x² + 4x + 2
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!