1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rus_ich [418]
3 years ago
15

It's cost $3.99 for 25 fl. oz. of detergent or $6.99 for 90 fl. oz. Which is a better buy?

Mathematics
1 answer:
Gemiola [76]3 years ago
8 0
$3.99 rounded to 4$ X 2=$8 for 25 for. oz

$6.99 rounded to $7 X 2 =$14 for 90 fl. oz

so $6.99 is cheaper
You might be interested in
Please help me is the question in the bottom
Akimi4 [234]
1/2, because 3/10 + 1/5 = 5/10. that means that the other part of 1 is 5/10 or 1/2
7 0
2 years ago
Overdraft protection means the bank will loan you the money needed to cover the check that cannot be covered by funds in the acc
Semmy [17]
Yep i agree its true.


7 0
3 years ago
In ΔHIJ, i = 550 inches, j = 150 inches and ∠H=92°. Find the length of h, to the nearest inch.
Novay_Z [31]

Answer:575

Step-by-step explanation: deltamath

5 0
2 years ago
A recipe for salad dressing uses 60mL of vinegar for 240mL of oil. Emily has 40mL of vinegar,how much should she use? Show your
soldier1979 [14.2K]

Answer:

Emily should use 160mL of oil

Step-by-step explanation:

If you only have 40mL of vinegar you would have to cut the recipe by 1.5

60/1.5=40

240/1.5=160

4 0
3 years ago
Write each of the following numerals in base 10. For base​ twelve, T and E represent the face values ten and​ eleven, respective
kifflom [539]
233 base five = 2 x 5^2 + 3 x 5 + 3 x 1 = 2 x 25 + 15 + 3 = 50 + 18 = 68 base 10

11000 base two = 1 x 2^4 + 1 x 2^3 = 16 + 8 = 24 base ten

43E base twelve = 4 x 12^2 + 3 x 12 + 11 x 1 = 4 x 144 + 36 + 11 = 576 + 47 = 623 base ten
5 0
3 years ago
Other questions:
  • write a division problem involving the the division of a decimal by a whole number with an estimated quotient of 7. Plz help!!!
    12·1 answer
  • This is worth 25 points.
    14·1 answer
  • TRUE OR FALSE!
    6·2 answers
  • A satellite moves at a speed of 27,000 kilometers per hour. Write four numbers that could be the actual speed of the satellite.
    9·2 answers
  • Analyze the number line below and answer the question that follows
    12·1 answer
  • Any two lines lie in exactly one plane.<br><br> True<br> False
    7·1 answer
  • What is the answer of this 5-x=7-2x
    6·2 answers
  • Lily is redecorating her house. She needs to work out the area of the wall around her
    11·1 answer
  • Use differences to find a pattern in the sequence.
    10·1 answer
  • Please help help ———-
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!