1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AysviL [449]
3 years ago
8

What is the vertex of the parabola? y+4=12(x−7)2

Mathematics
2 answers:
IceJOKER [234]3 years ago
5 0
<span>The answer to this question is (7,-4).</span>
The parabola <span>y+4=12(x−7)^2 can be moved so that the y term is isolated like so
                                    y = 12(x-7)^2 - 4
A parabola of the form y = a(x-h)^2 + k has its vertex at (h,k). So it follows that we take h = 7 and k = - 4.
The answer to this question is (7,-4).
</span>
Alborosie3 years ago
3 0
Vertex is (7,-4) for answer.

Hope this helps. :)
You might be interested in
If you have 12 circles an you shade in3/4 of them, how many circles do you shade?
aleksandrvk [35]
This is a formula if you need one. DON'T forget to cross-multiply

3/4 = x/12


4 0
3 years ago
hunter spent $4.25 per game and $3.50 to rent shoes. he spent a total of $16.25. how many games did he bowl?
kenny6666 [7]

Answer:

He played 3 games

Step-by-step explanation:

take the total and subtract the amount that the shoes cost

16.25 - 3.50 = 12.75

the answer is the cost of all of the games he played, now you divide by how much each game costs

12.75 ÷ 4.25 = 3

4 0
2 years ago
Geometry 3.2 quiz Version A
nasty-shy [4]

Answer:

Just google "fixcron dark ocb" and thank me later

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Aiden paid $1.50 for 5 pounds of watermelon.What is the unit price for the watermelon?
Harrizon [31]
$1.50 ÷ 5 = $.30 per pound
4 0
3 years ago
How many different ways can you make words using the letters A.B E &amp; L
Andreyy89
Abel
bale
able
lab
i think that's it:D
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Winona’s bowling scores for the past nine weeks are 195, 180, 195, 212, 208, 231, 179, 246, and 195. Find the mean, median, and
    9·1 answer
  • Jane is having difficulty deciding whether to put her savings in the Mystic Bank or in the Four Rivers Bank. Mystic offers a 12%
    12·1 answer
  • 5x + y2
    7·1 answer
  • Which variable is most important to the following problem?
    6·1 answer
  • A steel rod cost $1.25 per inch. How much will 2 feet of the steel rod cost
    14·1 answer
  • Simplify
    15·2 answers
  • What number is one tenth of 100
    11·1 answer
  • Luci cuts a board that is 3/7 yard long into pieces that are 3/14 yard long. How many pieces does she cut?
    8·1 answer
  • 2/3 + 3/4 write the answer in the simplest Form
    10·2 answers
  • Brainiest if correct or first<br> -5/12-(-3/4)
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!