1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NeX [460]
3 years ago
7

Salespeople at Janie's Cookie Company want to draw the attention of their customers through blogs, Twitter, and LinkedIn, rather

than using moretraditional activities that require making a sales call. As the marketing manager, you understand this activity to be
A. outbound marketing.B. cold calls.C. preapproaches.D. inbound marketing.E. telemarketing.
Business
1 answer:
Serga [27]3 years ago
7 0

Answer:

D. Inbound Marketing

Explanation:

When a company uses blogs and social media, to draw the customers through content. And this is called Inbound Marketing, a passive, subtle and digital way to market.

You might be interested in
On January 1, 2019, Oriole Company purchased the following two machines for use in its production process.
ivolga24 [154]

Answer and Explanation:

The journal entries are shown below:

1  Equipment   $53,420

     To Cash  $53,420

(Being the equipment is purchased for cash is recorded)

The computation is given below:

= Cash price of machine + sales tax + shipping cost + insurance during shipping + installation and testing cost

= $49,500 + $3,650 + $100 + $60 + $110

=  $53,420

2. Depreciation expense $9,614

      To Accumulated Depreciation - Equipment  $9,614

(Being the depreciation expense is recorded)

The computation is shown below:

= ($53,420 - $5,350) ÷ ( 5 years)

= $9,614

6 0
3 years ago
Why are costs and benefits weighed when determining whether something gets produced
katrin2010 [14]

Answer:

Costs and benefits are weighed to determine if producing the good will be profitable.

Explanation:

Production of goods refers to the process through which raw material and resources are converted to a finished product. In most economies, production of goods are services is necessary to meet the demand for these goods. Companies and firms utilize resources like labor and materials to produce finished products. This is usually a costly activity that needs to be planned and organized for it to be successful. Since most businesses is for profit making, the production process has to be done in such a way that in the end, profits are made. Production processes requires financial strategies to be applied and assessed to ensure that the process is profitable in the long run.

An example of a financial analysis that can be used is the cost benefit analysis. The cost benefit analysis involves determination of all the resources that will be needed as input. The input is then convert into monetary terms, then summed together. The total amount of input in monetary terms is the cost, since that i the total amount needed to process the raw materials to finished goods. The future benefits are also forecasted and converted into monetary terms. The comparison of the costs versus the benefits forms what is collectively termed as the cost and benefits analysis.

When the costs outweigh the benefits, then the good should not be produced. When the costs are equal to the benefits, it means the business will break-even, so there will be no profits, it is advisable not to produce the good. Finally, when the benefits outweigh the costs, it is advisable to produce the good.

7 0
4 years ago
Prices tend to be sticky because Multiple Choice government controls most prices. foreign competition discourages domestic firms
maria [59]

Answer:

firms are worried that frequent price changes would annoy consumers.

Explanation:

A price is said to be sticky when there are resistance in market price to change immediately even when changes in the economy of a particular country entails differing price of products is optimal.

In Economics, when there are monetary disturbances and a great level of macroeconomic factors in the economy of a particular country, this usually result in prices of goods and services being sticky.

Hence, prices tend to be sticky because firms are worried that frequent price changes would annoy consumers. This ultimately implies that, price stickiness arises due to the fact that business firm or entity are very much concerned or worried that a frequent change in the price of goods and services would make the consumer annoyed.

4 0
3 years ago
Pasternik Company produces and sells two products, Alpha and Zeta. The following information is available relating to its setup
ryzh [129]

Answer:

E) None of these answer choices is correct.

Explanation:

<u>Overhead bases on labor hours:</u>

250 units / 25 per batch:  10 batch

total overhead cost: $ 2,000 setup per batch x 10 batch= $ 20,000

20,000 overhead cost / 1,000 labor hours = 20 dollars per hour

1,000 labor hours / 250 units of output: 4 labor hours per unit

4 labor hours x $ 20 = $ 80

<u>Overhead based on activity:</u>

Setup cost: 2,000

units per batch: 25

$ 2,000 / 25 units = $ 80

6 0
3 years ago
Why do regulations for business exist?
Over [174]

Answer:

The U.S. government has set many business regulations in place to protect employees' rights, protect the environment and hold corporations accountable for the amount of power they have in a very business-driven society.

Explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The main function of the Federal Reserve System is to a. clear checks from member banks. b. serve as the fiscal agent for the fe
    13·1 answer
  • Use the following information to answer this question. Windswept, Inc. 2017 Income Statement ($ in millions) Net sales $ 9,150 C
    11·1 answer
  • What is brand awareness?
    8·2 answers
  • A business chartered by a state that legally operates as a separate entity from the owner(s) is called
    5·2 answers
  • Camper's Edge Factory produces two products: canopies and tents. The total factory overhead is budgeted at $750,000 for the year
    15·1 answer
  • On August 24, Edward Charles offered to sell his 1967 Chevy Corvette Convertible for $150,000 to Mark Anderson. Anderson offered
    9·1 answer
  • A coupon bond that pays interest of $70 annually has a par value of $1,000, matures in 5 years, and is selling today at a $77.75
    11·1 answer
  • Which is a typical job role/career in business information management?
    15·1 answer
  • A manager's operation had sales this period of $89,775. last period sales were $85,500. what was the manager's percentage sales
    10·1 answer
  • industrialized nations have become societies and emploers used diplomas and detrees to determine who is elegible for jobs
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!