Answer and Explanation:
The journal entries are shown below:
1 Equipment $53,420
To Cash $53,420
(Being the equipment is purchased for cash is recorded)
The computation is given below:
= Cash price of machine + sales tax + shipping cost + insurance during shipping + installation and testing cost
= $49,500 + $3,650 + $100 + $60 + $110
= $53,420
2. Depreciation expense $9,614
To Accumulated Depreciation - Equipment $9,614
(Being the depreciation expense is recorded)
The computation is shown below:
= ($53,420 - $5,350) ÷ ( 5 years)
= $9,614
Answer:
Costs and benefits are weighed to determine if producing the good will be profitable.
Explanation:
Production of goods refers to the process through which raw material and resources are converted to a finished product. In most economies, production of goods are services is necessary to meet the demand for these goods. Companies and firms utilize resources like labor and materials to produce finished products. This is usually a costly activity that needs to be planned and organized for it to be successful. Since most businesses is for profit making, the production process has to be done in such a way that in the end, profits are made. Production processes requires financial strategies to be applied and assessed to ensure that the process is profitable in the long run.
An example of a financial analysis that can be used is the cost benefit analysis. The cost benefit analysis involves determination of all the resources that will be needed as input. The input is then convert into monetary terms, then summed together. The total amount of input in monetary terms is the cost, since that i the total amount needed to process the raw materials to finished goods. The future benefits are also forecasted and converted into monetary terms. The comparison of the costs versus the benefits forms what is collectively termed as the cost and benefits analysis.
When the costs outweigh the benefits, then the good should not be produced. When the costs are equal to the benefits, it means the business will break-even, so there will be no profits, it is advisable not to produce the good. Finally, when the benefits outweigh the costs, it is advisable to produce the good.
Answer:
firms are worried that frequent price changes would annoy consumers.
Explanation:
A price is said to be sticky when there are resistance in market price to change immediately even when changes in the economy of a particular country entails differing price of products is optimal.
In Economics, when there are monetary disturbances and a great level of macroeconomic factors in the economy of a particular country, this usually result in prices of goods and services being sticky.
Hence, prices tend to be sticky because firms are worried that frequent price changes would annoy consumers. This ultimately implies that, price stickiness arises due to the fact that business firm or entity are very much concerned or worried that a frequent change in the price of goods and services would make the consumer annoyed.
Answer:
E) None of these answer choices is correct.
Explanation:
<u>Overhead bases on labor hours:</u>
250 units / 25 per batch: 10 batch
total overhead cost: $ 2,000 setup per batch x 10 batch= $ 20,000
20,000 overhead cost / 1,000 labor hours = 20 dollars per hour
1,000 labor hours / 250 units of output: 4 labor hours per unit
4 labor hours x $ 20 = $ 80
<u>Overhead based on activity:</u>
Setup cost: 2,000
units per batch: 25
$ 2,000 / 25 units = $ 80
Answer:
The U.S. government has set many business regulations in place to protect employees' rights, protect the environment and hold corporations accountable for the amount of power they have in a very business-driven society.
Explanation: