Answer:
25 minutes
Step-by-step explanation:
First you subtract the original amount on the card from the remaining amount left.
So you can get the amount of money spent on that call.
$15 - $13.50 = $1.50
Then you divide that number by how much it cost per minute.
$1.50 ÷ 6 = 0.25
Then you get your answer!
She was on the phone for 25 minutes
Answer:
18 hours
Step-by-step explanation:
$1476 / $82 = 18
18 hours
Answer:
The coordinates of the image of point A (2, -7) are A'(-1,-2).
Step-by-step explanation:
Note: The sign is missing between y and 5 in the rule of transitional.
Consider the rule of translation is

We need to find the image of point A (2, -7).
Substitute x=2 and y=-7 in the above rule.


Therefore, the coordinates of the image of point A (2, -7) are A'(-1,-2).
Answer:
The county will plan to process 6000 prisoners per year.
Step-by-step explanation:
The holding area at the new location has design and effective capacities of 10,000 and 7,500 prisoners processed annually, respectively, a
We will multiply the effective capacity by 80%.
Hence, the county will plan to process 6000 prisoners per year.
Answer:
The unit rate is $8.89 /ft².
Step-by-step explanation:
Given:
$160 for 18ft².
So, by dividing with 18
we get
.
Now, round to nearest hundredth for $8.888 is $8.89.
Therefore, the unit rate is $8.89 /ft².