1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bad White [126]
4 years ago
7

What is the greatest possible number of real zeros of f(x) = x3 – 2x2-x+1?

Mathematics
1 answer:
Sedaia [141]4 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:Use the drop-down menus to identify the roots in these English words.

Aristocratic:  

Incredulous:  

Contradiction:  

Regeneration:  

You might be interested in
What is the solution of the system?
liberstina [14]

Answer:

if you download photomath it will tell u all the math problems to answer

8 0
3 years ago
Help help help help help pls pls
salantis [7]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve without a calculator log_4(20)-log_4(45)+log_4(144)
AfilCa [17]
Log₄20-log₄ 45+log₄144=
log₄(20/45)+log₄144=                        (log_a b- log_a c=log_a  (b/c) )
log₄[(20*144)/45]=                             (log_a b +log_a c=log_a (b*c) )
log₄(2880/45)=
log₄(64)=n     ⇔      4^n=64                (log_a x=n   ⇔ a^n=x)

4^n=4³      ⇒n=3                                 (64=4*4*4=4³)

Answer: log₄20-log₄ 45+log₄144=3

5 0
3 years ago
Can someone help with this please
qwelly [4]
B

= 6m^4n^6


c

2/x^-4
= 2x^4

e
3^4 w^-8
= 81 w^-8
= 81/w^8

f
m^-3
= 1/m^3




6 0
3 years ago
If the cost of half a ton of cement is $185, what is the cost per pound.​
KatRina [158]

Answer:

$0.185

Step-by-step explanation:

since there are 2000 pounds in a ton, this isn't really possible. But the number is correct.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The square root of 52 is between which two consecutive integers
    14·2 answers
  • Which shows all the like terms in the expression? ( 4 x minus 3 + 7 x + 1 ) Help Asap will give brainliest. : )
    8·2 answers
  • Please help I'm really stuck!
    15·2 answers
  • What is the decimal equivalent for 1 5/27
    13·1 answer
  • Select all the expressions that are equivalent to –25(15 – 20d + 5c)
    7·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST
    7·1 answer
  • Cheese pizza cost 6$ each and four topping pizza that cost $10 each. If you order c cheese pizzas and f four toppings how much w
    7·1 answer
  • Mrs. Siroj is reading a novel for her book
    6·1 answer
  • Please answerrr fast
    10·1 answer
  • Tammy’s home cost her $184,000. She lives in an area with a lively real estate market, and her home increases in value by 3. 5
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!