1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oliga [24]
3 years ago
13

For a scholarship, you need to write an essay

Mathematics
1 answer:
Oksana_A [137]3 years ago
6 0

I would say an equation would look roughly as such:

y = - | x - 800 | + 50

If you want me to explain how I got to this conclusion just comment on my answer, If you were only looking for the answer then we are good. Brainliest is encouraged but not required :)

You might be interested in
For what values of x does 25^x = 5^x^2-3?
weeeeeb [17]
Attached solution with detailed work.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is $15.25,7% i really need help on this question
irina1246 [14]

Answer:

.07 * 15.25 = 1.0675

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Jerome tries to find the value of the expression 3 - 6 + 5 by first applying the commutative property.He rewrites the expression
Afina-wow [57]
By moving the signs he actually changed the number itself. He changed -6 from a negative to a positive and 5 from a positive to a negative. Both equations give different answers. 

Hopefully this helps :)
8 0
3 years ago
45 minutes to 1 hour ratio
Mariana [72]
h-hour(s)\\min-minute(s)\\\\1h=60min\to45min=\dfrac{45}{60}h=\dfrac{45:15}{60:15}h=\dfrac{3}{4}h\\\\45min\ to\ 1h=\dfrac{3}{4}h:1h=\huge\boxed{3:4}
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
A case of Mountain Dew (24 cans) cost $7.68. What is the unit price?
Westkost [7]
0.32 cents for each unit because if you divide 7.68 by 24 it is 0.32
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Some pupils from your school participate in sports games; precisely 2/31 participate in athletics and 1/9 in volleyball games. K
    9·1 answer
  • I WILL GIVE BRAINLIEST! :3<br>PLEASE HELP!
    12·1 answer
  • Algebra questions^^^^^^
    11·2 answers
  • 1. 40-(-40)+(5x4) i need to know this for my online classes to pass
    7·2 answers
  • Anumeha is mowing lawns for a summer job. For every mowing job, she charges an initial fee of $ 1 0 $10dollar sign, 10 plus a co
    9·1 answer
  • For what values of p is the value of the binomial 1.5p−1 smaller than the value of the binomial 1+1.1p by 4?
    15·1 answer
  • EXPLAIN PLEASE!!:)))))
    6·1 answer
  • Graph the linear function d(x)=−1/2x−3.
    11·1 answer
  • What is the solution to this inequality?
    5·1 answer
  • Find the inverse Laplace transform of F (s)=2/s^3
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!