(5 Neighbors) x (($1.00 Box) + (? Plant) + ($3.00 Gloves)) = 42.50
5 x (1 + x + 3) = 42.50
Combine in parens.
5 x (4 + x) = 42.50
Distribute.
20 + 5x = 42.50
Subtract 20 from both sides.
5x = 22.50
Divide both sides by 5.
x = 4.50
Thats the cost of each plant.
Check.
5 x (1 + 4.50 + 3)
5 x 8.50 = 42.50
In each case divide the price by the number of cans.
The best buy is the lowest price.
$12.53/7 = $1.79
$5.97/3 = $1.99
$7.95/5 = $1.59
$8.34/6 = $1.39
The fourth ad, $8.34 for 6 cans results in the lowest price per can, $1.39.
The fourth ad is the best buy.
<span>Jesse loves to make cookies. She makes chocolate chip cookies 4 out of every 5 times she makes cookies. If she makes cookies 55 times, how many times will she not make chocolate chip cookies?</span>
Answer:
d
Step-by-step explanation:
Answer:
54 i think
Step-by-step explanation: